Almanya mülteciler için bağışta bulundu

Almanya, Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitimlerini desteklemek amacıyla Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) 2 milyon euro bağışta bulundu.

Almanya mülteciler için bağışta bulundu
- A +

 

Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl, “Genç nesil eğitimden mahrum kalırsa ve genç nesil burada mülteci olarak eğitim alamadan devam ederse Suriye kurulduğunda dahi Suriye’nin kayıp bir nesli olmuş olacaktır” dedi.

Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl, Almanya Hükümeti’nin Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitimi için bağışladığı 2 milyon euroyu UNICEF’e teslim etti. Almanya Büyükelçiliği’nde düzenlenen programa UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle katıldı. Büyükelçi Pohl, Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocuklara eğitim alanında yardım edilmesi amacıyla 2 milyon euroluk bir bağışlarının olduğunu belirterek, “2 milyon euroluk rakama baktığımız zaman eğitime neden bu kadar rakam veriliyor diye düşündüğümüzde öncelikle yaşanan problemin boyutlarını ele almamız gerekir. Genç nesil eğitimden mahrum kalırsa ve genç nesil burada mülteci olarak eğitim alamadan devam ederse Suriye kurulduğunda dahi Suriye’nin kayıp bir nesli olmuş olacaktır” dedi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle ise, “Suriyeli çocukların kaliteli ve güvenli ortamlarda verilen bir eğitim alabilmeleri için imkanlar yaratmak, sadece Suriye’nin değil tüm bölgenin geleceği için de hayati öneme sahiptir. Suriye krizinin mağduru olan çocuklar, uluslararası kamuoyunun destek ve dayanışmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktadır” ifadelerini kullandı.
Almanya Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen sembolik bağış tesliminin ardından tören sona erdi.  

Yorum Ekle

İlgili Haberler