Alabora olan teknede kaybolan kaçaklar aranıyor

Aydın'ın Didim İlçesi'nde, biri tekne diğeri lastik bot iki deniz aracının dün 2.5 saat arayla fırtına nedeniyle alabora olduğu olayda, suda kaybolan kaçaklar için Türk ve Yunan ekipler, bugün de arama kurtarma çalışmasını sürdürüyor. Sabah Yunan ekiplerin bir kişiyi sağ kurtardığı, Türk ekiplerin de iki kaçağın cesedine ulaştığı şuan için kayıp sayısının 22'ye düştüğü belirtildi.

Alabora olan teknede kaybolan kaçaklar aranıyor
- A +

 

Didim'in Fener Koyu'ndan yasa dışı yollarla Yunanistan'a gitmeye çalışan 2 kaçak grubunun umut yolculuğu acıyla sona erdi. İlk olarak 37 kişiyi taşıyan tekne dün saat 10.30'da Didim'in 5 mil açığında fırtına nedeniyle alabora oldu. Uluslararası sularda Yunanistan'a ait Farmakosini Adası yakınlarında sulara gömülen tekneden suya düşen kaçakları görenlerin ihbarı üzerine Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri karadan ve havadan kurtarma çalışması başlattı. Türk Sahil Güvenlik ekipleri 11, Yunan ekipler ise 7 kaçağı kurtardı. Türk ekipler, bir erkek kaçağın ise cesedine ulaştı. Türk ve Yunan ekipler, 18 kaçağı ise gece yarısına kadar aradı.

Yine umut yolculuğuna çıkan 9 kaçağın içinde bulunduğu lastik bot ta, ilk gruptan 2.5 saat sonra 13.00'de, Didim'in 2 mil açığında alabora oldu. Suya düşenlerden birini gören yelkenli teknedekilerin olayı haber vermesi üzerine başlatılan çalışmada bir kaçak daha kurtarıldı. Bu olayla 2 kişi sağ kurtarılırken 7 kaçak için de hem karadan ham havadan gece yarısına kadar arama kurtarma çalışmaları sürdü.

Gece son bulan her iki arama kurtarma çalışması havanın aydınlanmasıyla birlikte tekrar başladı. Uluslararası sularda yürütülen çalışmalarda Yunanlılar bir kaçağı saat 09.00 sıralarında sağ kurtardı. Aynı saatlerde Türk ekipleri biri kadın iki kaçağın cesedine ulaştı. Didim İskelesi'ne getirilen cenazeler belediyeye ait nakil aracına yüklenerek Didim Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bulunan cesetlerle birlikte olayda ölenlerin sayısı 3'e yükseldi.

Toplam 22 göçmenin arama kurtarma çalışmalarına; Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin bir arama kurtarma gemisi, bir Sahil Güvenlik botu, bir Sahil Güvenlik arama uçağı ve bir Sahil Güvenlik arama kurtarma helikopteriyle sürdürüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler