Akıllı telefonun adresi değişti

Telekom operatörleri akıllı telefon ve tablet satışlarındaki payını artırmayı sürdürüyor. Operatörler aynı zamanda akıllı telefonlara ödediğimiz kişi başı ücretin de düşmesini sağlıyor

Akıllı telefonun adresi değişti
- A +

 

Akıllı telefon satışında kredi kartına taksit imkânının kaldırılması, operatörlerin cihaz satışlarındaki ağırlığının artmasını sağladı. Özellikle yüksek fiyatlı telefonlarda operatör payı çok daha fazla yükseldi. Banka kredi kartlarının yerini tüketici sadakati kampanyaları almaya başladı. Operatörler 24 aylık kampanyalarla akıllı telefon kullanımını artırırken, faturalı abone sayısını yukarı çekmeyi hedefliyor.

TELEKOM REKOR KIRDI
Aslında telekom sektöründeki bu değişim Avrupa ve ABD pazarındakine paralel gidiyor. Operatörler faturalı abone sayısını artırırken, internet kullanımını tetikleyecek akıllı telefon kullanım oranını yükseltmeyi hedefliyor. GfK Türkiye rakamlarına göre, telekom sektörü yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.7 büyüyerek 3.93 milyar liraya ulaştı. Akıllı telefonların sağladığı bu büyümenin, yeni model ve 4G lansmanları gözönüne alındığında, yılın geri kalanında da devam edeceği tahmin ediliyor. Öte yandan akıllı telefonlarda gerçekleşen yüksek büyüme, sabit hatlı telefonlar ve akıllı olmayan telefonlarda küçülmeye sebep oluyor.

TABLET PAZARI DA HIZLA BÜYÜYOR
Türkiye'de akıllı telefonlar kadar tablet pazarı da hızla büyüyor. Tüketicilerin özellikle ucuz segmentli 7 inç tabletler ile kampanyalı, getirisi düşük olan modellere ilgi gösteriyor. Taşınabilir bilgisayarlarda ise uzun zamandır bir düşüş trendi var. 2015 ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre dizüstü bilgisayarlarda adetsel büyüme yüzde 5.5 olarak gerçekleşse de cirosal bazda yüzde 1'lik bir küçülme yaşandı. Masaüstü bilgisayarlar ise ciroda yüzde 17.7 oranında küçüldü.

İlgili Haberler