Akaryakıt sıkıntısı Suriyelilerin çilesini katlıyor

Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerinde muhaliflerin denetiminde bulunan bölgelerdeki akaryakıt sıkıntısı, zor günler geçiren halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden oluyor.

Akaryakıt sıkıntısı Suriyelilerin çilesini katlıyor
- A +

 

Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerinde muhaliflerin denetimindeki bölgelerdeki akaryakıt sıkıntısı, zor günler geçiren halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden oluyor.

Terör örgütü DAEŞ'in ülkenin kuzeyindeki Rakka kenti ve çevresindeki petrol rafinelerinden elde edilen yakıtın muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sevkiyatını engellemesi, Halep ve İdlib'te yaşanan sıkıntıları daha da arttırıyor.

Rejim güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan iki kentteki bölgelerde, akaryakıt bulunmaması nedeniyle hastanelerin yeterli hizmet veremediği ve fırınların çoğunlukla çalışmadığı belirtiliyor.

Halep'teki sivil savunma biriminde amir olarak görev yapan Ebu Cabir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mazot sıkıntısı nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyledi.

Rejimin kentteki saldırılarının yoğun şekilde devam ettiğini aktaran Cabir, yakıt olmadığı için vurulan yerlere ekip sevk edemediklerini anlattı.

Sorunun çözülmesi için yardım beklediklerini ifade eden Cabir, şöyle konuştu:

"Ordunun hava saldırılarına maruz kalan Halep'te sivillerin hayatı bize bağlı ama bizde de mazot yok. DAEŞ, rejimin kontrolündeki bölgelere yakıt sevkiyatına izin veriyor fakat muhaliflerin bölgelerinde buna müsaade etmiyor. Yakıt olmadığı için fırınlar da çalışmıyor. Halep'te, ekmek 300 Suriye lirasından (yaklaşık 3 TL) satılıyor. Bulunması halinde mazotun litresi 500 Suriye lirasına (Yaklaşık 5 TL) satılır oldu. Hastaneler de mazot olmadığı için sağlıklı hizmet veremez duruma geldi."

İdlib'te de sıkıntı var

İdlib'te fırın işleten Ebu Ziyad da yöre halkının akaryakıt bulamadığı için zor günler geçirdiğini anlattı.

Söz konusu sorun nedeniyle İdlib ve çevresinde genelde fırınların çalışmadığını belirten Ebu Ziyad, "Daha önce litresini 300 Suriye lirasından aldığımız mazotu şimdi bulabilirsek 800 Suriye lirasına alıyoruz. Böyle giderse yakında fırınlar tamamen kapanacak" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler