Ak Parti'nin önceliği hangi bakanlıklar olacak?

AK Parti’nin koalisyon komisyonu içinde yer alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, CHP ve MHP için ayrı komisyonlar oluşturduklarını söyledi. Önceliklerinin ekonomi bakanlıkları olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, “Ekonomi için ayrı komisyon da oluşturduk” dedi

Ak Parti'nin önceliği hangi bakanlıklar olacak?
- A +

 

AK Parti’nin koalisyon komisyonu içinde yer alan Bakan Yılmaz, aradan geçen zamanla ilgili, “İyi hazırlandık, süre boşa geçmedi” derken, “ekonomi”nin kendileri için ne kadar öncelikli olduğunun da altını çizdi. Bakan Yılmaz'ın sözleri şöyle:

MHP VE CHP KOMİSYONLARI KURDUK:

Bu zamana kadar geçen süreyi boşa harcamadık. CHP ve MHP için ayrı komisyonlar kurduk. Ekonomi için de ayrı bir komisyon oluşturuldu. Komisyonlarda ayrıntılı biçimde mukayeseler yaptık. Muhalefet ne demiş, seçim vaatlerinde neler söylenmiş. Baktık ve kendi pozisyonumuzu belirledik.

KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ YOK:

Parti olarak kırmızı çizgilerimiz yok. İlkelerimiz ve politikalarımız var. Müzakerelerde kırmızı çizgilerle alanı daraltırsanız ülke için iyi olmaz. Biz de “Her şeyi yaparız” demiyoruz ama kırmızı çizgi kavramını benimsemiyoruz. Partiler arasında farklılıklar var ama ortaklıklar da var. Bu tür görüşmelere önce ortak noktalardan başlamak lazım. Herkes olduğu yerde durursa bu işler tabii ki olmaz, herkes bir adım atacak.

VATANDAŞIN GÖZÜNDEN KAÇMAZ:

Anketlerde bir miktar Ak Parti oyu artışı var ama bu süreçte ben vatandaşın kimin ne dediğine bakacağını görüyorum. Seçime gitmek zorunda kalırsak seçmenin bunun neticelerini değerlendireceğini düşünüyorum. Müzakere süreci önemli, burada partilerin tavırları önemli. Vatandaşın gözünden bir şey kaçmaz. Samimi gayret göstermeyenleri vatandaş bir yere not eder.

ÖNCELİK EKONOMİ BAKANLIKLARI:

Piyasadaki rakamlar, ülke büyümesi, enflasyon şimdiye kadar ne kadar isabetli adımlar attığımızın göstergesi. Etrafımızdaki yangına rağmen oldukça sakin gidiyoruz. Sonuçta bu istikrar 13 yıllık bir emeğin ürünü. O yüzden bunun heba olmasını istemiyoruz. Seçimlerden önce 25 dönüşüm programı ilan ettik. Orta gelir tuzağını aşacağımız programlar hazırlandı. Bu politikalar, esas itibarıyla Meclis’in kabul ettiği dokümanların sonuçları. Olası bir koalisyonda ekonomiyle ilgili bakanlıklar önceliğimiz olacak.

ÜLKESİNİ SEVEN FEDAKÂRLIK ETMELİ:

Koalisyon görüşmeleri Ramazan Bayramı’na kadar sürecek. İlk turunda derine inilmeyecek, daha çok ana perspektifin, genel ilkelerin konuşulacağı bir tur olacak. İlk tur, genel yaklaşımların ve niyetlerin ortaya konulması şeklinde olacak. (MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “fedakârlık” açıklaması da soruldu.) Ülkesini seven herkes fedakârlık yapmalı. Birlikte hükümet kurmak, her konuda aynı şeyleri düşündüğünüz anlamına gelmez. Farklılıklara rağmen ortak Gündem oluşturmayı başarmalıyız.

‘DAHA FAZLA HOŞGÖRÜYE İHTİYAÇ VAR’

“Peygamberler Şehri” Şanlıurfa’daki iftarda “Savaş değil barış istiyoruz” diyen işadamı Ahmet Arslan’ın ardından kürsüye çıkan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da barış mesajları verdi: “İslam âleminin daha fazla hoşgörüye ihtiyacı var. Bütün insanlığın Suriye’den göç edenlere el uzatması gerekir.” Halep Müftüsü Şeyh Zekeriya’nın yaptığı yemek duasından sonra, 2015 Dünya Kuran okuma birincileri Ferruh Muştuer ve Recep Yasan, Kuran-ı Kerim okudu. Ardından Konya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesindeki Kültür Bakanlığı Tasavvuf Topluluğu da semah gösterisi sundu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler