AK Parti MHP’yi destekleyecek mi?

Boşalan RTÜK üyelikleri için partiler isim bildirdi. Üçüncü üyelik için HDP ile MHP arasında kura çekme değil seçim yapılacağı belirtildi.

AK Parti MHP’yi destekleyecek mi?
- A +

 

Siyasi parti grupları, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) boşalan ve kendilerine düşen üyelikler için belirlediği isimleri, TBMM Başkanlığı’na bildirdi.

 
Ak Parti RTÜK’te kendisine düşen üyelik için eski milletvekili ve eski RTÜK üyesi İlhan Yerlikaya ile Murat Zelan, MHP ise görev süresi dolacak olan Esat Çıplak ve Hayati Bice’yi aday gösterdi.
RTÜK’te boşalan üçüncü üyelik için MHP ve HDP’nin bildirdiği isimler yarışacak. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, MHP ve HDP’den birer isim istedi. MHP, üçüncü üyelik için Arif Fırtına’yı bildirirken; HDP ise bir isim yerine Filiz Koçali ve Nevruz Uğur’un adını bildirdi.
 
HDP tepki gösterdi
 
Bu durumda üçüncü üyelik için nasıl bir yol izleneceği bugün TBMM Genel Kurulunda belirlenecek. Genel Kurulda, seçim öncesinde konuyla ilgili usul tartışması açılması bekleniyor. HDP, sandalye sayısı eşit olduğunda üçüncü üyeliğin kurayla belirlenmesi gerektiğini, ancak Melcis Başkanı Yılmaz’ın bunu ihlal ettiğini öne sürerek tepki gösterdi. HDP lideriSelahattin Demirtaş, daha önce yaptıkları toplantıda Yılmaz’ın da kura yönündeki görüşe desteğini açıkladığını ancak nedense tutumunu değiştirdiğini öne sürdü. Demirtaş, “Görünen o ki AKP el altından MHP’yi destekleyerek, RTÜK üyeliğini armağan etmek istiyor” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler