Aile sağlığı çalışanlarından bakanlığa kırmızı kart

Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanları, hafta içi 40 saat çalışmalarına ek olarak, cumartesi günleri de ‘nöbet’ adı altında fazla çalışmalarını zorlayan Sağlık Bakanlığı’na kırmızı kart gösterdi.

Aile sağlığı çalışanlarından bakanlığa kırmızı kart
- A +

 

Sağlık çalışanları, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasında, Avrupa normlarının çok üstünde hasta sayılarına, Avrupalı meslektaşlarından çok daha fazla çalışmak zorunda bırakılarak hizmet vermesi beklenen birinci basamak sağlık çalışanından, ek olarak cumartesi günleri de çalışmalarının istendiğini söylediler.

Açıklamada şöyle denildi:

“Sağlık çalışanları bu haksız hukuksuz cumartesi fazla çalıştırma dayatmalarına karşı 5 aydır direniyor ve çoğunlukla ASM’lerini açmıyor. Sağlık Bakanlığı, 5 aydır sürdürülen kararlı ve başarılı direnişini kırmak için, 16 Nisan 2015 tarihinde yeni bir yönetmelik yayımlayarak, cumartesi direnişini sürdürenleri işten atmakla tehdit eden ağır ceza puanları getirdi.

Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz: 

Halktan, ödedikleri sağlık primlerine ek olarak, katkı, katılım, muayene, ilave, ilaç farkı vb. adları altında 12 çeşit ücreti kim alıyor?

Özel hastanelere giden halkı, soyup soğana çeviren farkları % 200’lere kim çıkardı?

Sigorta kapsamı dışındaki nüfusun % 10’unun ve primlerini ödeyemeyen binlerce yurttaşın sağlık hizmetinden yararlanamaması kimin suçu?

Tüm bu haksızlıkları halka kim reva görüyor?

Bu mu halkı düşünmek!

Bizler Bursa Aile Hekimliği çalışanları olarak, halkın nitelikli sağlık hizmeti almasının önündeki en büyük engel olan  Sağlık Bakanlığı’na KIRMIZI KART gösteriyoruz.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler