Aile hekimlerine mükemmel haber!

Aile hekimlerinin zorunlu mali sorumluluk sigorta primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aile hekimlerine mükemmel haber!
- A +

 

2010 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğ ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki doktorların zorunlu mali sorumluluk sigorta primlerinin yarısı kurum tarafından ödenirken, aile hekimlerinin bu kapsamın dışında bırakılması üzerine Sağlık-Sen tarafından dava açılmıştı. Dava sonucu Danıştay 15. Dairesi, aile hekimlerinin de kamudaki diğer hekimler gibi primlerinin yarısının devletçe karşılanması gerektiği gerekçesiyle söz konusu tebliğin 3. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ‘sözleşmeli aile hekimlerinin sigorta primlerinin tamamı’ ibaresinin iptaline karar vermişti. Karar sonrasında 2015 yılı itibariyle primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesi sağlanmıştı.
 
  Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ (2010/1)'de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primine yapılacak kurum katkısının kapsamına sözleşmeli aile hekimleri de dahil edildi. Geri ödemeler ilgili kurum tarafından en geç 30 gün içinde yapılacak. Tebliğe göre, ayrıca 21 Temmuz 2010'dan bu yana sigorta primlerinin tamamını kendileri ödeyen sözleşmeli aile hekimlerine, prim ödeme makbuzunun bir örneği ile son olarak görev yaptıkları ilin halk sağlığı müdürlüğüne 6 ay içinde başvurmaları halinde, sigorta prim tutarının yarısı döner sermaye bütçesinden ödenecek” dedi.
 
  Baki Karaer, yargı yoluna gerek kalmadan konunun çözüme kavuşmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Sağlık-Sen olarak konuyu en başından beri takip ettiklerini kaydeden Karaer, aile hekimlerinin de kamu hizmeti sunduğunu ve diğer hekimler gibi sigorta primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesi gerektiğini her zaman ifade ettiklerini kaydetti. Karaer, kararın aile hekimlerine hayırlı olmasını diledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler