Ağaçlar kökünden söküldü

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'ne bağlı 8 köyde etkili olan yağmur ve dolu, ekili alanlara zarar verdi.

Ağaçlar kökünden söküldü
- A +

 

Bazı ağaçlar kökünden sökülürken, sel nedeniyel kümes hayvanları telef oldu. Mağdur olanlar, 1 yıllık emeklerinin sel olup gitiğini, yardım beklediklerini ifade etti.

Yaklaşık 10 günden bu yana aralıklarla yağan yağmur ve dolu nedeniyle Sorgun'a bağlı 8 köyde ekili tarım arazileri zarar gördü, ağaçlar kökünden söküldü, ahırları sel basarken, kümes hayvanlar telef oldu. Sorgun'a bağlı Ayrıdam, Kepirce, Ocaklı, Karahacalı, Gözbaba, Küçüktaşlık, Günyazı ile Keser Köyü'nde bulunan tarım arazileri dolu nedeniyle zarar görürken, dere yataklarında bulunan tarlalarını sel bastı. Çiftçiler zarar gören tarım arazileri için devlet yardım istedi. Ayrıdam Köyü Muhtarı Ömer Erkaya, yağmur ve dolu yağışının 20 dakika sürdüğünü belirterek, şöyle dedi:

"Yağmur ve dolu o kadar şiddetliydi ki, 20 dakika içerisinde her yer bembeyaz oldu. Dere yataklarında bulunan ağaçlar kökünde söküldü, bazı vatandaşlarımızın ev ve ahırları selden dolayı zarar görürken, kümes hayvanları telef oldu. Aynı şekilde tarım arazilerimizde de zarar çok. Çiftçilerimiz şu anda mağdur durumda. Bir yıllık emeğimiz sel olup gitti. Yetkililerimizden yardım bekliyoruz."

Çiftçi Ömer Erdoğan ise, buğday başaklarının dolu nedeniyle tamamen zarar gördüğünü belirterek, "Biz çiftçiler bir yıl boyunca hasat dönemini bekliyoruz. Ancak bir yılık emeğimiz görüyorsunuz bir anda yok olup gitti" dedi.

Yorum Ekle