Adranos, Sardalya’yı Romanya’ya götürüyor

Bursa’nın ve Bursalıların tiyatrosu, Adranos Tiyatro‘nun “Sardalya” oyunu Canada Laval Üniversitesi ile Romanya Stefan Cel Mare Üniversitesi’nin bu yıl 2.sini düzenledikleri “Kültürlerarasılık Çalışma Günleri ve Sanat Geceleri” etkinliğine davet edildi.

Adranos, Sardalya’yı Romanya’ya götürüyor
- A +

 

2-4 Haziran tarihleri arasında Romanya’nın Suceava kentinde yapılacak olan ve 3 gün sürecek uluslararası bilimsel çalıştayda çok kültürlülük, kültürlerarasılık, kaynak kültürden etkileşim, kültürel ögelerde değişim, dönüşüm ve buna bağlı olarak dramaturgide adapatasyon, adapte tekstler, uyarlamalar gibi konularda gündüz oturumları yapılırken geceleri ise konuya ilişkin performanslar sunulacak.

"Intercultural Indisciplinarities in the Balkans: Artistic Métissage and Shifting" programının kapanışında 4 Haziran akşamı Romanya’nın Suceava kentinde Stefan cel Mare Üniversitesi English Garden’da sahnelenecek oyunun, program tanıtımında “Bursa’dan Adranos Tiyatro Kumpanyasının Sardalya oyunu birçok farklı öykünün bir tema çatısında birleştirilerek sahneye uyarlanmasından oluşmuştur. Rejide geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah, Ortaoyunu, Karagöz gibi unsurları çağdaş biçimde yorumlanarak kullanılmış, hikayeler aktüel olaylarla ilişkilendirilmiş ve Brecht’yen bir teknikten faydalanılmıştır. Original müzik ve dansları ile gelenekselden çağdaşa, yerelden evrensele uzanan anlayışıyla Sardalya, bu vasıfları nedeniyle programa davet edilmiştir” denildi.

Dramaturjisini ve rejisini Avukat İzzet Boğa’nın yaptığı oyun Kanada Laval Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Profesörü Liviu Dospinescu’nun moderatörlüğünde Romanya’nın Suceava kentinde İngilizce üst yazılı olarak sahnelenecek.

Sardalya’nın Romanya yolculuğu, Balkan ülkeleri tiyatro festivalini takip etmek üzere Bursa’ya gelen Prof. Liviu Dospinescu’nun, program haricinde olmasına rağmen oyunu izleyip beğenmesi üzerine başladı.

Adranos Tiyatro’nun Sardalya oyunu ekim ayından nisan ayına dek Nilüfer Belediyesi sahneleri ile Gemlik ve Orhangazi’de oynanmış, hakkında birçok olumlu kritik yazısı kaleme alınmış, sezonun ilgi çeken oyunlarından biri olmuştu… Oyun önümüzdeki sezon da sahnelenmeye devam edecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler