Abraaj GAP’a geliyor

Abraaj Group, Güneydoğu Anadolu’da şirket avına çıktı. 7.5 milyar dolarlık fon, bölgedeki ihracat potansiyeli yüksek KOBİ’lere ortak olmak için mercek altına aldı.

Abraaj GAP’a geliyor
- A +

 

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan Abraaj Group Türkiye’de şirket avına çıktı. KOBİ’leri izlemeye alan Abraaj Group, Yörsan, hepsiburada.com ve BRN Yatak’ın ardından yeni ortaklıklar için rotayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne çevirdi. Gaziantep’te bir firma ile daha ortaklıkta anlaşma noktasına gelen Abraaj’ın Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Diyarbakır gibi şehirlerdeki KOBİ’leri de mercek altına aldığı öğrenildi. İş dünyasından edinilen bilgilere göre 7.5 milyar dolarlık fonu yöneten Abraaj, ihracat ve büyüme potansiyeli yüksek firmalarla ortaklık yapmak için görüşme yürütüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mart ayında Mardin’de açıkladığı GAP Eylem Planı’nda ‘43 ilde Anadolu Girişim Sermayesi Fonu kurulacak’ maddesi yer almıştı. 2018 yılı sonuna kadar bütçeden 26.6 milyar liralık kaynağın ayrılacağı GAP Eylem Planı’nın yatırım ayağında, dünyanın en büyük 50 yatırım fonu yöneticilerinden Abraaj Grup önemli bir rol üstlenmiş olacak.

Ekonomik Kalkınmanın Hızlandırılması başlığı altında yer alan yatırımlarla G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi ile hedef bölgedeki KOBİ’lerin finansal araçlara erişimini kolaylaştırmak amacı ile başta GAP Bölgesi olmak üzere toplamda 43 ilde kullandırılabilecek bir girişim sermayesi fonu oluşturuluyor. Fon, bölgedeki işletmelerin ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirmek amacıyla başta KOBİ’ler olmak üzere finansman ihtiyacı bulunan şirketlere destek sağlayacak. Hazine üst fonlara taahhüt edilen toplam tutarın yüzde 70’ine kadar kaynak kullandırılabilecek. Bu kapsamda talep olması halinde, Hazine 2018 yılı sonuna kadar fonların fonuna 500 milyon liraya kadar kaynak aktarabilecek.

STAR

İlgili Haberler