Abdullah Gül, Davutoğlu'na neden kızdı

Habertürk Gazetesi yazarı Fehmi Koru, bugün köşesinde Abdullah Gül'le Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son günlerde yaşanan olaylarını ve bu konudaki görüşmesini yazdı.

Abdullah Gül, Davutoğlu'na neden kızdı
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Pensilvanya’da Fethullah Gülen’le görüşmesiyle ilgili “Ben oraya dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’nın onayıyla gittim” demişti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de “O beyanın benimle ilgili kısmı yanlış; ben sonradan öğrendim” düzeltmesini yapmıştı. 

Davutoğlu'nun bu açıklmaya yanıtı ''Hafızalar yanılabilir tabi...'' şeklinde olmuştu.  Koru'nun köşesinde yer alan bilgilere göre Gül, Davutoğlu’nun Pensilvanya'ya gitmesini gereksiz bulduğu için kızmış ve kızgınlığını ilk görüştüğü bazı siyasilerle de paylaşmış.

Koru ile telefonda görüşen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Benim de zihnim berrak; ayrıca konu hakkında önceden haberdar edilmediğim için, öğrendiğimde duyduğum ve etrafımla da paylaştığım rahatsızlık yüzünden de unutmam mümkün değil'' ifadelerini kullanmış. İşte Koru'nun yazısında yer alan çarpıcı bölümler: ''Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Gül’ün gidişten haberi olduğuna emin; zihninin berrak olduğunu özellikle belirterek, “Hiçbir görüşmeyi devlet kaydı dışında yapmadım” deme ihtiyacı duydu.

Gülen ziyareti ‘berrak’laşamadı

Ne oluyor? Merak edip konuşmacılarından olduğu “3. Küresel Açık Toplumlar Forumu” toplantısı için gittiği Bakü’den henüz dönmüş olan 11. Cumhurbaşkanı Gül ile görüştüm. Konunun bu noktaya varmasından müthiş rahatsızdı. Bana şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Zirvesi için New York’a gittiğimizde gerçekleşmiş bu görüşme. Dışişleri Bakanı olarak Ahmet Davutoğlu da BM’deydi. Ben oradan erken döndüm. Döndükten bir hafta kadar sonra, geride bıraktığımız heyetten geçici olarak Cumhurbaşkanlığı’nda görevli biri, gidişin bilgisini benimle paylaştı.” Davutoğlu’nun Pennsylvania’ya gitmesini gereksiz bulduğu için kızmış ve kızgınlığını ilk görüştüğü bazı siyasilerle de paylaşmış Cumhurbaşkanı Gül...

Giderken yanında Köşk’te görevli biri bulunduğu için Cumhurbaşkanı Gül’ün haberi olduğunu düşünüyor olabilir Başbakan Davutoğlu.

Ama Gül’ün kendisinin önceden haberi yokmuş işte...

Galiba farklı ifadelerin sebebi, Pensilvanya'ya giderken yanında götürdüğü bir görevlinin, konumu sebebiyle Cumhurbaşkanı Gül’ü önceden bilgilendirdiğini düşünüyor olması Başbakan Davutoğlu’nun; anlaşılan, haber, en az bir hafta sonra, heyetin geri kalanı Türkiye’ye döndüğünde Abdullah Gül’e iletilmiş...''

Yorum Ekle

İlgili Haberler