ABD'nin New York eyaletinde firari avı

ABD'nin New York eyaletinde, 170 yıllık yüksek güvenlikli hapishaneden kaçan ilk mahkumlar olduğu bildirilen iki katilin yakalanması için 200 kişilik ekiple insan avı başlatıldı.

ABD'nin New York eyaletinde firari avı
- A +

 

ABD'nin New York eyaletinin Dannemora kasabasındaki yüksek güvenlikli Clinton kapalı ceza infaz merkezinde kalan 34 yaşındaki David Sweat ve 48 yaşındaki Richard Matt'ın firar etmesinin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen nerede olduklarına dair herhangi bir ipucuna ulaşılamadı. 

Gece saatlerinde hücrelerindeki demir parmaklıkları kesip, duvarları delerek tünellere ulaşan ve daha sonra rögar kapaklarından çıkarak izlerini kaybettiren ikilinin, Kanada'ya kaçmış oldukları veya başka bir eyalette olabilecekleri üzerinde duruluyor.

Firarilerin yakalanması için 200 kişilik özel arama ekibi oluşturulurken, helikopterlerin havadan desteği ve arama köpekleriyle birlikte eyalet genelinde başlatılan insan avı devam ediyor. Ekiplerin çiftlik ve tarlalarda arama yapmaya yoğunlaştığı belirtildi.

1845 yılında kurulan cezaevinden bugüne kadar kaçan ilk mahkumlar olduğu belirtilen firari mahkumlardan Sweat'a, 2002 yılında bir şerif yardımcısını öldürmekten dolayı müebbet hapis cezası verilmişti. Diğer firari Matt da 1997'de bir kişiyi kaçırıp döverek öldürmekten 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İki mahkumun firar ettiği, cumartesi günü gardiyanların sabah 5.30 sırasında yataklarını kontrol sonucunda öğrenilirken, New York Valisi Andrew Cuomo, geçen gün yaptığı açıklamada, kaçan mahkumların yakalanmasına yardımcı olanlara 100 bin dolar ödül verileceğini bildirmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler