ABD'den Türkiye'nin sığınmacılara verdiği desteğe övgü

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ankara'nın şiddetten kaçan sığınmacılara yönelik desteğini övdüğünü bildirdi.

ABD'den Türkiye'nin sığınmacılara verdiği desteğe övgü
- A +

 


Reuters'a konuşan Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, görüşmede IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği saldırı ve bölgesel işbirliği konusunun ele alındığını belirtmişti.

Habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, iki bakanın görüşmesine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, Çavuşoğlu ve Kerry'nin, terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun, örgütün Suriye'nin kuzeyindeki eylemleriyle mücadelesini ele aldığını söyledi.

Bakanların bölgedeki çatışmalar nedeniyle yaşanan sığınmacı akınını da görüştüklerini belirten Kirby, "Bakan Kerry, Suriye ve Irak'taki şiddetten kaçan yaklaşık 2 milyon sığınmacının ihtiyaçlarını giderme noktasındaki Türkiye'nin cömertliğini övdü" ifadesini kullandı.

Kirby, Çavuşoğlu ve Kerry'nin Suriye'deki gelişmelere ilişkin yakın temas içinde bulunmayı sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler