ABD'de IŞİD kabusu

ABD’de pazar akşamı en iyi Hz. Muhammed karikatürü Yarışmasının yapıldığı bir etkinliğe saldırı düzenlendi.

ABD'de IŞİD kabusu
- A +

 

ABD’nin Teksas eyaletinde İslam karşıtı bir grubun düzenlediği Hz. Muhammed karikatürü yarışmasına saldırı girişiminde bulunuldu. İki saldırgan öldürülürken, Twitter’da olayı IŞİD’e bağlayan yorumlar yer aldı

Teksas eyaletinin dallas kentinde İslam karşıtı Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi (American Freedom Defense Initiative) isimli grup tarafından düzenlenen yarışma sırasında binanın önünde nöbet tutan güvenlik görevlisine ateş açıldı. Güvenlik görevlisi hafif yaralanırken polis iki saldırganı karşı ateş açarak öldürdü. Saldırganların aracında yapılan bomba arama çalışmaları sırasında etkinliğin düzenlendiği salondaki 200 kadar katılımcı tahliye edildi.

FBI soruşturuyordu

Saldırganların kimliği Elton Simpson (31) ve Nadir Soofi (34) olarak açıklandı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından inceleme altında olan Simpson’un beş yıl önce Somali’de terör örgütüne katılmayı planladığı gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldığı ancak yargıç tarafından somut kanıt olmadığı için serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Simpson FBI ajanlarına yalan söylediği için 3 yıl gözetim altında tutulma ve 600 dolar ödeme cezasına çarptırıldı. Amerikan basınına göre FBI, Simpson’ı dönem dönem takip etmeye devam ediyordu.

Phoenix kentine bir daireyi paylaşan ikilinin Hz. Muhammed karikatürlerini hedef aldığı henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Ancak soyal paylaşım sitesi Twitter’da yayınlanan mesajlar saldırının Radikal İslamcı militanlar tarafından düzenlenmiş olabileceği şeklinde yorumlandı. Yerel saatle 18.50’de gerçekleşen saldırıdan 15 dakika önce “Şeriat ışıktır” (Shariah is Light) isimli bir hesaptan yapılan paylaşımda “Yanımdaki krdeşim ve ben kendimizi müminlerin kumandanına adadık. Allah bizi mücahit olarak kabul etsin. Dua edin #Teksassaldırısı” yazıyordu. Arapçada “müminlerin kumandanı” ifadesi IŞİD’in lideri Ebu Bekir el Badadi veya Taliban lideri Molla Ömer için kullanılıyor. Twitter’da olay öncesinde yayınlanan mesajlardan bazılarını Elton Simpson’un yazdığı iddia edildi.

Beyaz Saray’dan tepki

Olayların hemen ardından yine twitter’da bu kez Abu Hüseyin El Britani isimli bir kişi tarafından yapılan paylaşım da radikal İslamcılara işaret etti. “İki kardeşimiz ateş açtı” yazan iletide “Teksas’da İslam Devleti’nin askerlerinden korunabileceklerini sanmışlardı” ifadesi de yer aldı. İslami terör örgütlerinin internetteki yayın ve açıklamalarını takip eden SITE İstihbarat Grubu, El Britani’nin İngiliz bir IŞİD militanı olduğunu açıkladı.

Saldırının ardından İslam karşıtı aktivistler ayağa kalktı. Etkinliğin davetlilerinden olan aşırı sağcı Hollandalı politikacı Geert Wilders “Şok içindeyim. Daha az [toplantıda] karikatürlerden, İslam ve özgürlüklerden bahsettim. Olay yerinden yeni çıkmıştım. Bu hepimizin özgürlüklerine bir saldırı” dedi. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ise başkanın pazar akşamı olayla ilgili bilgilendirildiğini belirttikten sonra “Kırıcı da olsa şiddeti haklı gösterecek hiçbir ifade eylemi olamaz” dedi.

Yarışmayı ünlü İslam düşmanı organize etti

Hz. Muhammed karikatürü yarışmasını düzenleyen “Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi” grubunun kurucusu Pamela Geller, Amerikan sağının tanınan isimlerinden... Aynı zamanda “Amerikanın İslamlaşmasını Durdurun” isimli grubun da başkanı olan Geller, Müslümanların namaz kılarken Hıristiyan ve Yahudilere beddua ettiğini savunuyor. Daha önce New York’ta 11 Eylül saldırılarının gerçekleştiği Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında bir cami kurulmasına karşı gösteri yürüyüşleri düzenleyen Geller, Amerika’nın şeriata teslim olduğuna inanıyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın da Müslüman olduğunu düşünen Geller, Dallas’taki olayı “İfade özgürlüğüne saldırı” olarak yorumladı. “Ne yapacağız? Bu canavarlara teslim mi olacağız” diye isyan eden Geller, Amerikan televizyonlarına “Savaş artık burada” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler