ABD savaş uçakları Konya'da

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Hava Kuvvetleri'nden 12 adet F-15'nin Anadolu Kartalı tatbikatı için Türkiye'ye geldiğini duyurdu.

ABD savaş uçakları Konya'da
- A +

 

Bakanlığın Türkçe resmi Twitter hesabından atılan tweet'te, "ABD Hava Kuvvetleri'nden 12 adet F-15, çok uluslu iki haftalık eğitim için Türkiye'de" denilerek, uçakların fotoğrafları paylaşıldı.

19 HAZİRAN'A KADAR SÜRECEK

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın duyurusuna göre, Anadolu Kartalı-2015/1 eğitimi, Türkiye'nin ev sahipliğinde ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, Pakistan, NATO ile Türkiye Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının iştirakiyle 19 Haziran'a kadar Konya'da 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında icra edilecek.

Eğitimde, bir senaryo dahilinde, gerçeğe yakın savaş ortamında tüm katılımcıların bilgi, beceri ve tecrübelerinin paylaşılması, birleşik harekata yönelik eğitim seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Eğitime ABD'den 12 F-15C uçağı, Almanya'dan bir A-310 uçağı, İngiltere'den altı EF-2000 uçağı, İspanya'dan altı F-18 uçağı, Pakistan'dan altı F-16 uçağı ve NATO'dan bir E-3A uçağı, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 12 F-4E 2020 uçağı, 42 F-16 uçağı, bir KC-135 tanker uçağı, iki CN-235 uçağı, bir AS-532 helikopteri, bir E-7T havadan erken ihbar uçağı, Kara Kuvvetleri Komutanlığından iki T129 (ATAK) ve iki S-70 helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir fırkateyn ve iki hücumbot iştirak edecek.

Ayrıca Azerbaycan, Brezilya, Cezayir, Danimarka, Endonezya, Estonya, Fas, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Malezya, Moldova, Moğolistan, Romanya, Senegal, Slovakya, Slovenya, Şili, Tacikistan, Tunus ve Umman ise gözlemci personel ile katılım sağlayacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler