ABD, Kaşıkçı raporunu yayınladı!

ABD'nin Cemal Kaşıkçı raporuna göre suikast emrini Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman verdi. CNN'in duyurduğu gelişmeye göre Prens Selman, Kaşıkçı'nın "yakalanması ya da öldürülmesi" talimatını verdi.

ABD, Kaşıkçı raporunu yayınladı!
- A +

 

Başkan Joe Biden yönetimi, ABD istihbaratının 2018 Cemal Kaşıkçı suikastine ilişkin raporunu yayınladı.

CNN'in ABD istihbaratına dayandırdığı haberine göre, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018 cinayetini onayladı ve emri verdi.

Habere göre Prens Selman, Kaşıkçı'nın "yakalanması ya da öldürülmesi" talimatını verdi.

Rapor, Prens Selman'ın karar alma üstündeki kontrolüne, kilit danışmanlarla doğrudan ilişkisine ve muhalifleri susturmak için şiddete başvurulmasını desteklemesine dayandırıldı.

Raporda, ABD istihbaratının, Prens Selman adına olaya karışarak Kaşıkçı'nın ölümünden sorumlu olduğu konusunda "son derece emin" olunan 21 kişilik bir listeye yer verildi.

Rapora göre Suudi Prens, Kaşıkçı'yı krallığa tehdit olarak görüyordu ve susturulması için şiddete başvurulmasını destekledi. Raporda, Suudi yetkililerin, Prens Selman'ın onayı olmadan böyle bir harekete kalkışmalarının "oldukça düşük olasılık" olduuğu ifadesine yer verildi.

İlgili haber için tıklayın.

AK Parti Bursa Gençlik Kongresi'nde çarpıcı sözler

Yorum Ekle

İlgili Haberler