"ABD hala keşfedilmeyi bekleyen bir ülke"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonuyla Amerika’nın New York şehrinde Türkiye-ABD iş forumu gerçekleştirildi. Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) üyeleri ile ikili iş görüşmelerinin de yapıldığı toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 4 trilyon doları aşan ticaret hacmiyle ABD’nin Türk iş dünyası temsilcileri için hala keşfedilmeyi bekleyen bir ülke olduğunu söyledi.

"ABD hala keşfedilmeyi bekleyen bir ülke"
- A +

 

Amerika’da düzenlenen ve dünyanın önde gelen markalarını buluşturan International Franchise Expo Fuarı kapsamında 160 kişilik heyetle New York şehrine çıkarma yapan BTSO, TACCI üyelerinin katılımıyla Türk-Amerikan iş forumunu gerçekleştirdi. Foruma BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Türkiye Cumhuriyeti New York Ataşesi Mustafa Ali Yurdupak, TACCI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçak ile BTSO ve TACCI üyeleri katıldı.

"ABD BİZLER İÇİN HALA KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN BİR ÜLKE"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, gerçekleştirilen toplantının Bursa ile ABD arasındaki ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşündüğünü söyledi. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin 200 yıldan uzun bir süreye dayandığını ifade eden Başkan Burkay, “Ancak iki ülke arasındaki stratejik işbirliklerine rağmen ekonomik ilişkilerimiz maalesef arzu ettiğimiz seviyede değil. ABD’nin 4 trilyon doları aşan ticaret pastasından aldığımız pay 20 milyar dolara bile ulaşmamaktadır. Bu rakamlara bakılırsa Türk iş dünyası temsilcileri olarak ABD, bizler için hala keşfedilmeyi bekleyen bir ülke konumundadır. Bursalı firmalar ABD’ye toplam 570 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 2023 yılı için 75 milyar dolar ihracat hedefi bulunan Bursa’nın dünyanın en büyük pazarı olan ABD ile gerçekleştirdiği ticaret hacmini yeterli bulmadık" diye konuştu.

"AMERİKAN HALKI TÜRK ÜRÜNLERİNİN KALİTESİNİN FARKINDA"

TACCI'nin üyeleri arasında büyük şirketlerin, bireysel girişimcilerin, iş dünyası ve kuruluşların her kesiminden temsilcilerin yer aldığını anlatan TACCI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçak, “ABD büyük bir pazar. Herkes burayla iş yapmak istiyor. Dolayısıyla firmalar arasındaki rekabet de artıyor. Ancak Amerikan halkı Türk ürünlerinin kalitesinin farkında. Bu yüzden Türk ürünlerinin ABD’ye girmesi zor olmayacaktır. Biz TACCI olarak sizlere her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın’ın konuşmasının ardından katılımcılara Amerika pazarı, iki ülke arası ticaretin geliştirilmesi ve kurumlar arası iş birliği bilgilendirme sunumu yapıldı.

BTSO, TACCI’YE ÜYE OLDU

Daha sonra BTSO’yu TACCI’ye üye yapan protokolün imza töreni gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve TACCI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçak’ın imzaladığı protokolle BTSO, TACCI’ye üye oldu.

Buna göre BTSO, ABD ve Türkiye pazarında oluşan ticari, ekonomik ve politik gelişmelerde bilgilendirilecek. Halka açık olmayan onaylanmış stratejiksel ABD ve Türkiye devlet ve özel sektör bağlantılarına kolaylıkla ulaşabilecek. BTSO, ayrıca TACCI'nin sağlamış olduğu Gümrük Kayıtlama servisinden de faydalanabilecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler