ABD Fransa cumhurbaşkanlarını da dinlemiş

İsveç merkezli internet platformu Wikileaks, ABD’nin Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini iddia etti.

ABD Fransa cumhurbaşkanlarını da dinlemiş
- A +

 

Wikileaks, yayınladığı belgelerle ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) hala görev başındaki Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yanı sıra eski cumhurbaşkanları Jacques Chirac ile Nicolas Sarkozy’i de dinlediğini öne sürdü. NSA’in 1995-2007 arasında görev yapan Chirac, 2007-2012 yılları arasında görev yapan Sarkozy ile 2012 yılında göreve gelen Hollande’ın yanı sıra hükümetin üst düzey görevlilerini de dinlediği belirtildi.

ABD Milli Güvenlik Kurulu (NSC) Sözcüsü Ned Price konuya ilişkin, "İstihbarata ilişkin suçlamalar hakkında yorum yapmıyoruz" dedi. Ulusal güvenlik çıkarları söz konusu olmadığı sürece yurt dışında dinleme yapılmadığına dikkat çeken Price, söz konusu kuralın sıradan vatandaşlar açısından olduğu kadar siyasi liderler için de geçerli olduğunu söyledi.

Wikileaks kurucusu Julian Assange ise açıklamasında, "Fransa halkının, kendi seçtikleri hükümetlerinin sözde müttefiki tarafından dinlendiğini bilmeye ihtiyacı var" ifadesini kullandı. Assange, yakında yeni bilgileri ifşa edeceklerini bildirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de cep telefonunu dinlediği iddiası 2013’ün Ekim ayında kamuoyuna yansımış, Merkel, "Dostlar arasında casusluk olmaz" diyerek tepkisini dile getirmişti. Konuya ilişkin soruşturma, yeterli delilin bulunmaması nedeniyle geçtiğimiz hafta Alman savcılar tarafından kapatılmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler