ABD Büyükelçisinden AFAD Başkanına ziyaret

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, AFAD Başkanı Oktay’ı ziyaret ederek, Suriyelilere insani yardım konusunda Türkiye ile işbirliği olanaklarını görüştü.

ABD Büyükelçisinden AFAD Başkanına ziyaret
- A +

 

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay'ı ziyaret ederek, Suriyelilere insani yardım konusunda işbirliği olanaklarını görüştüğü bildirildi.

AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada, Bass'ın, Oktay'a, Türkiye’nin Suriye krizinde sadece bir cömertlik örneği göstermediğini, insani yardımlarda uluslararası arenada liderlik rolünü de üstlendiğini söylediği belirtilerek, "Türkiye’nin gösterdiği duyarlılık bölgede stabilitenin sağlanmasına katkıda bulunmuştur" ifadesini kullandığı kaydedildi.

Açıklamada Bass'ın, "kamu ve özel sektör ortaklığı" modeli çerçevesinde Türkiye’de insani yardımçalışmalarına katkı verilebileceğini belirttiği vurgulandı.

Oktay'ın da AFAD’ın Suriye krizinin başından beri gerçekleştirdiği yardımların sistematiğini anlatarak, verdikleri hizmetlerde yönetişim, saydamlık ve hesap verebilirliği ilke edindiklerinin altını çizdiği bildirildi.

Barınma merkezlerinde ve barınma merkezleri dışında bulunan Suriyelilere sunulan hizmetleri de aktaran Oktay'ın, "Gıda Kartı" uygulamasının Suriyelilerin savaş sonrası rehabilitasyonundaki önemine değindiği  ifade edildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler