ABD-Almanya arasında yeni kriz

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) uzun yıllar Almanya Başbakanlığını dinlediği iddia edildi.

ABD-Almanya arasında yeni kriz
- A +

 

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin Wikileaks belgelerine dayandırdığı habere göre NSA'nın Merkel hükümetinin dışında muhtemelen daha önce görevde bululan Gerhard Schröder ve Helmut Kohl hükümetlerini de dinledi.
Dinlemelerin boyutuna dikkati çekilen haberde, listede yer alan 56 telefon numaranın yaklaşık 24'nün Başbakan Angela Merkel'in çevresinde bulunan kişilerin güncel telefon numaraları olduğu belirtildi.
Listede Merkel'in büro şefi ve en güvendiği kişi Beate Baumann, istihbarat servislerinden sorumlu bakan Peter Altmaier ile selefi Ronald Pofalla, istihbarat servislerinin koordinasyonundan sorumlu müsteşar Klaus-Dieter Fritsche ve Birlik Partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder'in güncel telefon numaraları ile Merkel'in en azından 2013'ün sonuna kadar kullandığı cep telefonu numarasının da yer aldığı ifade edildi.
Gerhard Schröder ve Helmut Kohl hükümetlerinin de muhtemelen dinlendiğine işaret edilen haberde, listede 1982-1998 yıllarında başbakanlık yapan Helmut Kohl'un güvendiği kişi olan ve bir dönem başbakanlıkta ekonomi bölümünde görev yapan Johannes Ludewig'in ve 1998'de Gerhard Schröder döneminde göreve gelen üst düzey yetkililerin telefon numaralarının da bulunduğu kaydedildi.
Liste de ayrıca Başbakanlıktaki güvenlik ve dış politika, ekonomi ve mali politikalar ile Federal İstihbarat Servisi (BND) masalarının telefon numaralarının da yazılı olduğu belirtilen haberde, Wikileaks'in belgeleri arasında Merkel'in 2009 ve 2011 yıllarında yaptığı bazı görüşmelerin protokollerin de bulunduğu kaydedildi.
Wikileaks sayfasında geçen hafta NSA'nın yıllardan beri ekonomi, maliye ve tarım bakanlıklarındaki üst düzey yetkilileri ve bakanları dinlediğini öne sürülmüş, bunun üzerine ABD'nin Berlin Büyükelçisi John B. Emerson Başbakanlığa çağrılmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler