A400M'nin uçuşları durduruldu

İspanya, askeri nakliye uçağı Airbus A400M'nin Sevilla kentinde deneme uçuşu sırasında düşmesinin ardından bu uçakların uçuş iznini geçici olarak geri aldı.

A400M'nin uçuşları durduruldu
- A +

 

"Kazayla ilgili soruşturmanın sonuçların bilinmesine ve ne olduğunun anlaşılmasına kadar üretimde olan bu uçakların uçmamaları gerekiyor.

İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes, 9 Mayıs'ta meydana gelen ve 4 kişinin ölümüne 2 kişinin yaralanmasına yol açan kazanın nedeninin ortaya çıkarılmasına kadar Airbus A400M askeri nakliye uçağının uçuş izninin geri alındığını açıkladı.

Morenes, "Temkinli olmak bakımından böyle bir karar alınması normal. Kazayla ilgili soruşturmanın sonuçların bilinmesine ve ne olduğunun anlaşılmasına kadar üretimde olan bu uçakların uçmamaları gerekiyor. Uçakta ne olduğunu henüz bilmiyoruz" dedi.

Morenes, Teknik Hava Sahası Ulusal Enstitüsü'nün A400M'lerin uçuş izninin geçici olarak kaldırılmasını Airbus şirketine ilettiklerini, ancak A400M'lerin üretiminin planlandığı gibi devam edeceğini söyledi.

 A400M'NİN BENZERİ DENEME UÇUŞU YAPTI 

Bu arada, A400M'nin benzeri olan MSN-4 tipi uçağın bugün Fransa'nın Toulousse ve İspanya'nın Sevilla kentleri arasında deneme uçuşu yaptığı bildirildi. MSN-4'teki beş sistemden dördünün A400M'de kullanıldığı belirtildi. Toulousse'dan kalkan MSN-4'ün iki saat sonra Sevilla'ya indiği, A400M programının deneme uçuşlarındaki mühendislik kalitesinden sorumlu Fernando Alonso ve "Airbus Defence and Space" kurumu Pilotlar Müdürü İgnacio Lombo'nun da bu deneme uçuşunda bizzat yer aldığı açıklandı.

Sevilla'da 9 Mayıs'ta meydana gelen ve İspanyol vatandaşı 4 kişinin ölümüne 2 kişinin de ağır yaralanmasına yol açan kaza, A400M'ler hakkında şüpheler yaratmıştı. Askeri nakliye uçağından sipariş eden ülkelerden Türkiye, Almanya, İngiltere ve Malezya, mevcut durumda ellerinde olan A400M'lerin uçuşlarını tedbir amaçlı durdurduklarını açıklamıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler