80’lik nineler diploma aldı

Danimarka’nın ilk Türk Camii Kopenhag’daki Kocatepe’de, Faik Canbaz ve İrfan Kurtulmuş’un yönetime gelmesinin ardından kadınlar, Kuran’ı Kerim’i öğrendikleri için diploma aldılar.

80’lik nineler diploma aldı
- A +

 

Cami lokalinde ayda bir kez düzenlenen kahvaltı programlarının yaz tatili öncesi sonuncusunu düzenleyen kadınlar, Milletvekili Yıldız Akdoğan’dan 18 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili bilgiler aldılar ve oy kullanma sözü verdiler. Cami Din Görevlisi Ömer Sarıgül, 70-80 yaşlarında ninelerin Kuran’ı kerim kursunu başarı ile bitirip okumayı öğrendiklerine dikkat çekerek “1 yıl boyunca bayanlar geldiler birlikte dini bilgileri okuduk. Özellikle 80 yaşlarında bayanların gelip Kur’an’ı öğrenmesi beni çok duygulandırdı. 50 civarında bayan öğrencimiz, 100 civarında kız öğrencimiz var. Camide çok faaliyetimiz var. Bayanlarımız camimizin bel kemiği. Örneğin kermeste büyük gelir elde ettiler, sosyal faaliyetlerde bulunuyorlar. Camilerimizde onlara faaliyet ortamı yaratalım ki onlar da gelsinler. Onlar çocuklarımızı yetiştirdikleri için bizim için çok önemliler” dedi.


AİLE POLİTİKALARINI KONUŞTUK


Yıldız Akdoğan: “Çok güzel bir kahvaltı günü geçirdim. Onlarla oturup kahvaltı yaparken, uyum konusu, aile politikası, seçim gündemini konuştuk. Bayanlardan biri evinin mutfağından beni afiş asarken görmüş ve bir milletvekilinin kendi afişini asmasına şaşırmış. Ben de kendisine Danimarka’daki demokrasi ve mütevaziliğin böyle olduğunu anlattım. Nasıl oy vereceklerini anlattım. Bu arada, aşırı sağ Danimarka Halk Partisinin kurucusu ve eski başkanı Pia Kjaersgaard’ın, göçmen asıllı olmama rağmen beni oğluna almak istediğini anlattım. Diploma dağıttım. Çok güzel bir gün oldu” dedi.


KADINLARIN NE İŞİ VAR DEDİLER


Dernek Başkanı Faik Canbaz 5 yıl önce başkan olduğu zaman Kocatepe camiinde yaptığı ilk işin bayanları camiye davet etmek olduğunu belirterek: “Şimdi ayda bir kez lokallerimizi onlara tahsis ediyoruz. Çoğu Kur’an öğrenmeye geliyor. Sosyal Kültürel faaliyetler için geliyorlar. Bize çok yararları oluyor. Buraya bir canlılık kazandırdılar. İlk başta ‘Bayanların camide ne işi var’ diye tepkiler aldık ama şimdi alıştılar. Bayanların evlerinde yaptıkları yemekler, tatlılar, el işlerini düzenledikleri kermeslerde satarak, Danimarkalılara Türk mutfağını tanıtıyorlar, camiye gelir elde ediyorlar. Geçtiğimiz kermeste 200 bin kron kazandırdılar. Buraya Türk, Kürt, Makedon, Bosnalı, Arap her kes geliyor. Camimiz sadece ibadet yeri olarak değil aynı zamanda sosyal kültürel faaliyetlerimiz için kullanılıyor. Bunu herkesin çabası ile başardık” dedi.


KUR’ANI ÖĞRENİNCE ANLAMAYA BAŞLADIM


Kahvaltı sonrasında Kur’an kursunu tamamlayan bayanlara Milletvekili yıldız Akdoğan, Din görevlisi Ömer Sarıgül, Dernek Başkanı Faik Canbaz, Dernek Sözcüsü İrfan Kurtulmuş, bayanlara diplomalarını verdiler. Diploma alanlardan 76 yaşındaki Nadire Sabri: “Yaşıma rağmen Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendim. Arada bir hatalarım olabiliyor ama çok şükür kendim okumayı öğrenince Kuran’ı daha iyi anlamaya başladım. Hocadan ve dernek yönetiminden Allah razı olsun” dedi. Kadınlar kolu üyeleri günü birlikte kahvaltı ve günlük konuları konuşarak geçirdiler.

Yorum Ekle

İlgili Haberler