800 bin kişilik ayin yönetti

Pazar gecesi Ekvador'un başkenti Quito'ya ulaşan 78 yaşındaki papa Francisco,ertes gün Kutsal Rahmet Manastırını ziyaret etmek için Vatikan'a ait uçakla Guayaquil kentine hareket etti. Her zamanki mütevazi sitilinden taviz vermeyen Papa, havaalanından kent merkezine kadar Vatikan'a ait Fiat marka küçük bir arabayla seyahat etti. Kent merkezine ulaşınca papalık jipine geçerek bütün gece dualar ve ilahiler okuyarak kendisini bekleyen yüzbinlerce kişinin katıldığı bir ayini yönetti.

800 bin kişilik ayin yönetti
- A +

 

Papa FranciscoLos Samanes parkında düzenlenen açık hava ayininde aile birliğini korumanın önemine değinen bir konuşma yaptı.

GÜNEY AMERİKA'NIN EN YOKSULLARI

Papa'nın ziyareti kapsamında yer alan Ekvador, Bolivya ve Paraguay nüfusunun büyük çoğunluğunu katolik inancına sahip. Aynı zamanda tarihsel olarak yoksulluk ve gelir eşitsizliğine mahkum edilmiş yerli halklar bu üç ülkenin ana nüfusunu oluşturuyor. Son on yıllık dönemde Ekvador ve Bolivya'da Correa ve Morales hükümetlerinin yaptığı reformlarla yoksullukla mücadelede önemli aşamalar kaydedilse de kişi başına düşen milli gelir hala bölge ortalamasının bir hayli gerisinde. Eski bir cizvit papaz olan Bergoglio, papa seçilince yoksulların dostu aziz Francisco'nun ismini almıştı. Latin Amerika basını bu yüzden Papa'nın üç ülkeyi kapsayan gezisinin ana şiarının “yoksullar için sosyal adalet” olarak belirlendiğini yazıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler