65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız sokağa çıkabilecek

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız sokağa çıkabilecek
- A +

 

Son Dakika Haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde 6. kez video konferansla gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştiriyor.

LGS VE YKS TARİHLERİ BELİRLENECEK

Kabinenin ana gündem maddesi günlerdir merakla beklenen LGS ve YKS'nin yapılacağı tarihin belirlenmesi oldu. Toplantıda 21 Mart'tan bu yana sokağa çıkamayan 65 yaş üstündeki 7 milyon kişi için "esnetme" formülleri de konuşuldu.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Ramazanı şerifinizi bir kez daha tebrik ediyorum.

Coronavirüs salgınıında önemli bir aşamaya gelmiş durumdayız. Türkiye devlet ve milletiyle örnek bir mücadele ortaya koymuştur. Kendi tedavimizi uyguladık ve iyi sonuçlar aldık. Ölüm oranımız, vaka sayımız azalıyor bununşa birlikte iyileşenlerimizin sayısı artıyor. İlk vakadan itibaren tüm adımları kararlı bir şekilde attık.

Şehirlerarası yolculuğu sınırladık ve virüsün yayılımını engelledik, 200 milyar lirayı aşan destek ortaya koyduk.

Biz bize yeteriz kampanyasında 1 milyar 910 milyon lira birikti. 4 milyon 400 bin vatandaşımıza 1000'er lira nakdi yardımda bulunduk. 57 ayrı ülkeye yardım yaptık.

83 milyon vatandaşımızın her birine gösterdikleri sabır için şükranlarımı sunuyorum. Aldığımız tedbirlerde 1.5 ayı geride bıraktık. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ama şunu bilmek gerekiyor her şey eskisi gibi olamayacaktır. Normale döneceğiz ama bu yeni bir normal olacak. Kalabalık yerlerde maske kullanımı ve hijyeme önem vereceğiz.

Normalleşme planı hazırladık. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile beraber bu normalleşme sürecini hazırladık.

Mayıs-Haziran-Temmuz aylarına yayarak bir normalleşme süreci hazırladık. Temizlik meselesine çok önem vereceğiz.

MAYIS AYI PLANI:

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız, sokağa çıkma yasaklarının bir gününde 4 saat süre ile dışarı çıkma imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı bu pazar günü yapacağız.

Şehirler arası giriş-.çıkış sınırlandırılmasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Taksilerdeki tek-çift plaka uygulamasını kaldırıyoruz.

Berber-kuaför ve güzellik merkezi gibi işletmeler 11 Mayıs'ta açılacak. AVM'ler 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Giyim eşyaları gibi işletmeler belli şartlara uymak zorunda olacaklar.

Cerrahi maske satışına izin vermeyi planlıyoruz. Buna da bir üst fiyat getireceğiz. Salgın hastanelerinin sayısı 1 Haziran'dan itibaren azaltacağız.

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27-28 Haziran, Lise sınavları 20 Haziran'da yapılacak.

 

İlgili haber için tıklayın.

KKTC’de korona virüs tedbirleri kademeli olarak kaldırılıyor

Yorum Ekle

İlgili Haberler