Reklamı AçReklamı Kapat

5 saniyede 1 TV aldık

Televizyon merakımız her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 3.4 milyon adet yani 5 saniyede bir televizyon satıldı. Türk halkı bunun için 5 milyar TL ödedi. 2015 yılında ise toplam televizyon satışının 3.7 milyon adede çıkması bekleniyor.

5 saniyede 1 TV aldık
- A +

 


TÜRKİYE’deki teknoloji merakının ardı arkası kesilmiyor. Yılda yaklaşık 15 milyon adet telefon satılan Türkiye’de, televizyon satışları da rekor kırıyor. Özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri arasında birinci sırada olmayı başaran Türkiye, tüm yabancı televizyon üreticilerinin de dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki televizyon merakını ve pazarını konuşmak için LG Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği ve Beyaz Eşya Satış Direktörü Ergün Altay ile bir araya geldik. Altay’ın paylaştığı rakamlara göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl 3.4 milyon adet televizyon satışı gerçekleşti. Bu satışla yaklaşık 5 milyar TL’lik hacim yakalandı.

LG’NİN PAYI YÜZDE 27

Altay’ın paylaştığı bu verilerden en ilginç olanı ise Türkiye’de saniyede satılan televizyon adedi. 365 gün hizmet veren alışveriş merkezlerinin açık olduğu saatlere denk gelen sabah 10.00 ile 22.00 arasındaki 12 saatlik dilimde Türkiye’de her 5 saniyede bir televizyon satışı gerçekleşti. Altay, LG’nin de geçtiğimiz yıl çok başarılı satışlara imza attığını ifade ederek, “LG’nin Türkiye’deki toplam televizyon pazarındaki payı yüzde 27’ye yükseldi. 40 ile 42 inçlik ekrana sahip olan televizyon pazarında hem adet hemde ciro olarak olarak yüzde 40 paya sahibiz. 46 inç ve üstü televizyon modellerinde adet olarak yüzde 20, ciro olarak ise yüzde 34 paya sahibiz. Böylece LG, söz konusu 12 saatlik dilimde her 24 saniyede bir televizyon satışı gerçekleştirmiş oldu” diye konuştu.

PAZAR BÜYÜYOR

Bu yıl ise televizyon pazarındaki beklentiler oldukça yüksek. Altay’ın paylaştığı bilgilere göre 2015 yılında Türkiye’deki televizyon pazarı yaklaşık yüzde civarında büyüyecek. Bu büyüme rakamlarıyla beraber 2015 yılında yaklaşık 3.7 milyon adet televizyon satışı yapılması bekleniyor. Söz konusu artışla 2015 yılında her 4 saniyede bir televizyon satılmış olacak. Bu büyüme oranı televizyon pazarındaki gelirleri büyütecek. Altay, 2015 yılında Türkiye’deki televizyon pazarındaki toplam gelirlerin 5.5 milyar TL’ye kadar çıkacağını söyleyerek, “Türkiye’deki panel televizyon pazarında büyük fırsatlar var. Yaptığımız hesaplamalara göre şu anda Plazma, LCD, LED ve OLED teknolojine sahip olan modellerin Türkiye’deki pazar payı yüzde 50 civarında. Başka bir deyişle Türkiye’de 37 milyon kişi hâlâ tüplü televizyon kullanıyor. Ayrıca Türkiye’de yılda yaklaşık 700 bin çift evleniyor. Bu da televizyon pazarını ciddi olarak destekliyor. Kısaca Türkiye’deki panel televizyon pazarı her geçen dönem hızla büyüyecek” dedi.

OLED DEVRİ BAŞLADI

TELEVİZYONLARDA artık LED teknoloji- sinin yerini OLED’ler (organik ışık yayan diyotlar) almaya başladı. Ergün Altay, “OLED TV’lerde artık her bir piksel için aydınlatma yapılıyor. Bu da artık televizyonlara kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) renklerin yanı sıra beyaz rengin de yer almasını sağlıyor. Böylelikle OLED teknolojisine sahip olan televizyon modelleri en doğru renkleri sunabiliyor”dedi. Altay, satışa sundukları bu modellerin boyutlarının 55 inç ile 77 inç arasında  olduğunu söyledi.

İlgili Haberler