5 milyon ücretli çalışana zam yaptı

ABD Başkanı Barack Obama, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 milyon ücretli çalışana zam yaptı. Baba Bush döneminden kalma baremi 2 katına çıkaran Obama, fazla mesai muafiyeti tanımını da değiştirdi.

5 milyon ücretli çalışana zam yaptı
- A +

 

Cengiz YAKUT/BURSA.COM - NEW YORK

Obama'nın imzasıyla yürürlüğe giren KHK, yıllık brüt geliri $50,455 altında olan ve haftada 40 saatten fazla çalışan ücretlilere, fazla mesai için 1,5 katı ücret ödenmesini öngörüyor. KHK'nın bu gelir baremindeki 5 milyondan fazla çalışanı etkilemesi bekleniyor.

Bu kesimin ek geliri, kredi borcu ödeyerek veya harcayarak ekonomiye döndereceği ve bunun güçlenen ekonomiye daha da güç katacağı öngörülüyor. Yeni fazla mesai yasası, tabandan tavana bir gelir dağılımı düzeltmesi olarak da yorumlanıyor.

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'nin, beklenenin aksine yaygara koparmaması ve iş çevrelerinin sessiz kalması, Obama zammının ekonomiye pozitif katkısının (win-win) kanıtı olarak gösteriliyor.

Son konuşmalarında oldukça rahat olduğu dikkat çeken Başkan Obama, "6.5 yıldır siyaset sahnesinde defalarca varilin içinde Niagara şelalesinden atılıp sağ çıkmış gibiyim. Artık yeter." diyerek kalan 1,5 yılda göstereceği tavrın ipucunu veriyordu.

Çoğu yasa önerisi Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Senato ve Temsilciler Meclisi'ne takılan Demokrat Obama, son yılında tabana yaygın, sosyal nitelikli politikalara öncelik vereceğini duyuruyordu. ABD'de hem başbakan, hem de Cumhurbaşkanı yetkilerine sahip Başkan, 4 yıl için sadece iki kez seçilebiliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler