5 ilde gerginlik çıktı

1 Mayıs kutlamaları sırasında 5 ilde karşıt görüşlüler arasında gerginlik çıktı.

5 ilde gerginlik çıktı
- A +

 

UŞAK’ta yürüyüşle başlayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen halaylı türkülü eğlencelerle sona erdi. Etkinlik sonrası döndükleri parti binası önünde bekleyen HDP’li grup ile burada karşılaştıkları bozkurt işaretleri yapan başka bir grup arasında gerginlik çıktı. Her iki grup da birbirine su şişesi, bozuk para ve çakmak fırlattı. Polis iki grup arasında etten barikat ördü. MHP Merkez İlçe Başkanı Muharrem Karaçay’ın uyarısıyla HDP’lilere tepki gösteren grup dağıldı.
 
Bugün saat 14.00’de Uşak Belediyesi önünde bir araya gelen işçilere, çeşitli sendika, parti ve sivil toplum kuruluşu üyeleri de destek verdi. Yaklaşık 2 bin kişilik grup, hükümeti eleştiren sloganlar ile pankartlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na yürüdü. Günün anlam ve önemini anlatan bir konuşmanın ardından kutlamalara katılanlar, türkülere eşlik ederek halaylar çekti. Yaklaşık iki saat süren etkinlikten sonrası alandakiler sessizce dağıldı.  
 
BAYRAK GERGİNLİĞİ BÜYÜTTÜ 
 
Etkinliğe katılan yaklaşık 100 kişilik HDP’li grup, Kurtuluş Mahallesi Ali Galip Kaya Sokak üzerindeki parti binasına döndü. Parti binasına girmeyip kapı önünde bekleyen HDP’liler ile aralarında MHP Uşak ikinci sıra milletvekili adayı Gökhan Özoğul’un da bulunduğu Tiritoğlu parkı yönünden gelen bir diğer grup arasında gerginlik çıktı. Bozkurt işareti yaptığı görülen grup, HDP’lilerden binaya asılı parti bayrağının indirilmesini istedi. İki grup arasında gerginlik büyüdü. Her iki grup da birbirine küfür edip, su şişesi, çakmak ve bozuk para atmaya başladı.
 
MHP Milletvekili Adayı Özoğul, olayı yatıştırmak için çaba sarf etse de başarılı olamadı. Gerginliğin artması üzerine bölgeye çevik kuvvet ile resmi ve sivil polis ekipleri sevk edildi. İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, olay yerine sonradan gelen MHP Uşak Merkez İlçe Başkanı Muharrem Karaçay ile görüştü. Herhangi bir tatsız olayın yaşanmaması için grubun dağılmasını istedi. Karaçay’ın konuşmasının ardından grup, HDP parti binasının önünden ayrıldı. 
 
HDP BAYRAĞI YAKILDI
 
Cumhuriyet Meydanı’na giden grup, burada unutulan bir HDP bayrağını yaktı. Polis, bu grubu yakın izleyeme aldı. Grup bir anda HDP İl binası önüne koşunca, polis bir kez daha etten barikat ördü. MHP Uşak Merkez İlçe Başkanı Muharrem Karaçay, tekrar yaptığı konuşmasının ardından grup dağıldı. Uşak Valisi Seddar Yavuz, Tiritoğlu parkına gelerek İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder’den bilgi aldı.
 
Olayla ilgili HDP’li olduğu belirtilen 3 kişi gözaltına alındı. Karşı gruptan da başına şişe isabet eden 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.
 
 
DENİZLİ'DE GERGİNLİK ÇIKTI
 
DENİZLİ’deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında HDP’li bir grubun ’Biji Apo’ diye slogan atması, gerginlik yarattı. İşçilerin araya girmesiyle gerginlik sona erdi. Türküler söyleyen ve halay çekenler bayramı kutladı. 
 
Kentte 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için çeşitli sendika, parti ve sivil toplum örgütlerine üye gruplar, bugün saat 13.00’de Delikliçınar Meydanı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 2 kilometre boyunca süren yürüyüş, 1 Mayıs için trafiğe kapatılan Ulus Caddesi’nde son buldu. Tertip Komitesi, ’Devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu’ talep etti.
 

 
Etkinliğe katılan yaklaşık 1500 kişinin saygı duruşuna başladığı sırada; çoğunluğu üniversite öğrencisi HDP’li bir grup, ’Biji Apo’ sloganını atmaya başladı. Slogana CHP’liler, Eğitim-İş Sendikası ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin bulunduğu alandan protesto sesleri yükseldi. Bir anda gerilimin arttığı etkinlikte, bir kişi HDP’lilerin üzerine yürümeye çalıştı. Gruplar arasındaki sözlü atışma, araya girenler tarafından yatıştırıldı. 
 
Ardından yerel sanatçıların söylediği türkülerle halaylar çekildi. AK Parti protesto edildi. 1 Mayıs kutlamaları sonrası grup, sessizce dağıldı.
 
TOKAT'TA ARBEDE: 2 KİŞİ GÖZALTINDA
 
Tokat’ta 1 Mayıs programı sonrasında iki karşıt grup arasında çıkan gerginlik sonucu arbede yaşanırken, 2 kişi gözaltına alındı. 
 
  Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları sonrasında dağılan grupla, karşıt görüşlü grup arasında sözlü başlayan gerginlik arbedeye dönüştü. Niksar Yolu Kavşağı'nda ÖDP ve HDP parti binaları yakınlarında iki grup birbirine bira şişeleri, taş ve sopalarla saldırdı. Çevik kuvvet polisi göstericilere müdahale etti. Toptancılar Sitesi etrafında polis güvenlik kalkanı oluştururken, çıkan olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı. ÖDP ve HDP’liler bölgeden yolcu otobüsü ve kendi araçları ile polis kontrolünde ayrıldı.
 
AFYONKARAHİSAR'DA POLİS ARAYA GİRDİ
 
AFYONKARAHİSAR’daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında, ülkü ocakları üyesi bir grup sloganlar atarak kutlama alanındakilere tepki gösterdi. Bir grubun da sloganla karşılık verdiği gerginlik polisin araya girmesiyle sona erdi.
 
Afyonkarahisar’daki 1 Mayıs kutlamaları, Anıtpark önünde Türk-İş’e bağlı işçi sendikaları, KESK, Eğitim İş, Türkiye Kamu- Sen’e bağlı memurlar, Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Birleşik Haziran Hareketi ile EMEP, CHP ve MHP’den milletvekili ve milletvekili adaylarının yanı sıra, siyasi parti yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.
 

 
Anıtpark’a kortej oluşturarak gelen gruplar, geniş güvenlik önlemi alan polis tarafından detaylı aramadan geçirildi. Baret takarak yüzlerini boyayan TGB üyesi bazı gençler, Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerini hatırlattı. KESK, Türk-İş ve Türkiye Kamu- Sen temsilcilerinin konuşma yaptığı kutlamalarda, 1 Mayıs’ın anlam ve önemine değinerek, işçi ve emekçilerin sorunları dile getirildi.
 
Konuşmalar sonrası üniversiteli gençler davul- zurna eşliğinde halaylar çekti. Hep bir ağızdan şarkı söyleyen gençlerin arasındaki siyahi bir yabancı öğrenci de dikkat çekti. Zafer işareti yapan siyahi gencin, Taksim’deki polis müdahalesine gönderilen selama Türkçe eşlik etmesi çevredekileri güldürdü.
 
Kutlamaların yapıldığı Anıtpark’ın merdivenlerinde toplanan ülkü ocağı üyesi bir grup, konuşmaları sessizce izledikten sonra PKK ve Abdullah Öcalan aleyhinde sloganlar attı. Ülkücülerin sloganlarının kesilmesi üzerine kutlama alanındaki bir grup da slogan atmaya başladı. Araya barikat kuran polis, iki grubun temsilcileriyle konuşarak gerginliğin uzamamasını istedi. Dağılacaklarını söyledikten sonra kutlama alanı girişinde tekrar toplanan ülkücü grup, ’bozkurt’ işareti yaparak bağlılık yemini etti. Polis, Dumlupınar Caddesi’ndeki KESK binası önünde bir süre önlem aldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler