38 yıl sonra kavuşma!

Osmangazi Belediyesi’nin gerçekleştirdiği geleneksel “Akrabalar Buluşuyor” projesi çerçevesinde, Bulgaristan’ın Gerlova bölgesinde yaşayan 180 kişi yıllar sonra Bursa’daki akrabaları ile Ziraat Parkı’nda buluştu.

38 yıl sonra kavuşma!
- A +

 

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen "Kardeşlik Sınır Tanımıyor, Akrabalar Buluşuyor" isimli proje çerçevesinde, Bulgaristan’ın Gerlova bölgesinde yaşayan 180 Türk ve Müslüman soydaşımız, yıllardır görmedikleri akrabaları ile bir araya geldi. Karaman Mahallesi Ziraat parkında gerçekleşen ve duygu selinin hakim olduğu buluşmada konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçtiğimiz yıl başlattıkları proje çerçevesinde, zorunlu göç veya kaçak olarak Bursa’ya gelen vatandaşları, yıllardır görüşemedikleri akrabaları ile buluşturduklarını söyledi. Başkan Dündar, “Çoğu dramla bitmiş hayat hikayelerini, biz bu proje ile mutlu sona ulaştıralım istedik. Bu gün insanlarımız yıllardır görmedikleri akrabaları ile bir araya gelip hasret giderdi” dedi.

KOMÜNİST DÜZEN PARÇALADI!

Bursa’nın gerek yurt içinden, gerekse balkanlardan yoğun göç aldığını, nüfusun yüzde 60’ına yakınının göçmen olduğunu söyleyen Başkan Dündar, “Osmangazi, en çok göç alan ilçelerin başında geliyor. Özellikle Balkanlardan göç eden nüfusun büyük bir çoğunluğu Osmangazi’de yaşıyor. Dolayısı ile bizim Balkanlarla güçlü bir akrabalık bağımız var. Komünizm dönemi, özellikle Bulgaristan’da yaşayan aileleri birbirinden kopardı. Bir kısmı kaçak, bir kısmı belli dönemlerde yaşanan göçle Türkiye’ye geldi. Ancak, kökleri orada olduğu için aileler parçalandı. Bu sıkıntılı süreçler insanları birbirinden ayırdı. Kapılar açılsa da, bazen siyasi, bazen de ekonomik şartlar insanların kavuşmasını engellemiş. Yıllarca birbirini görmeyen aileler, anne-babalar, kardeşler var. 30 yıl sonra kardeşiyle buluşan insanlar var. Bu proje ile bu insanları buluşturup, onların mutluluğuna katkı koyabiliyorsak, bu bizi de mutlu ediyor. Bu ne siyasi, ne de ekonomik bir etkinlik, tamamen insani bir olay. İnşallah, bu programlarımız, bölge bölge, dönem dönem sürecek” dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR!

Organizasyonun gerçekleşmesine katkı sağlayan isimlerden Orhan Hoca da, bu projenin Gerlova bölgesi insanı ile Bursa’yı birbirine yaklaştırdığını söyledi. Düzenlenen etkinlik çerçevesinde Bursa’ya gelen ve 25 yıldır görmediği kızı ve torununa kavuşan 78 yaşındaki Fethiye Kadirov, annesinin çeyizinden çıkarttığı 100 yıllık dokumayı Başkan Dündar’a hediye etti. Akrabalar arasındaki hasreti bitiren buluşma ile kardeşi Ahmet Kahraman’ı 38 yıl sonra ilk kez gören 72 yaşındaki Şevket Mehmetov da gözyaşlarını tutamadı. Mehmetov, “Maddi imkansızlıklar olmasa bile, sağlık sorunlarım nedeniyle gelememiştim. 38 yıldır görmediğim kardeşim Ahmet’i bugün gördüm” diye konuştu.

Ağabeyini 38 yıl sonra ilk kez gören Ahmet Kahraman da, “Ben eşim ve çocuklarımla o gün yaşananlardan kaçıp Türkiye’ye geldim. Abim orda kaldı. Bu mutluluğun tarifi yok. Şu anda konuşamıyorum” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler