30 Haziran Yunanistan için son gün

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Cumartesi günü yapılacak Eurogroup toplantısı hayati önem taşıyor, çünkü 30 Haziran'da Yunanistan için süre dolacak" dedi.

30 Haziran Yunanistan için son gün
- A +

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cumartesi günü düzenlenecek Eurogroup toplantısının Yunanistan'ın borç krizinin sonuçlandırılması için hayati önem taşıdığını belirtti. 

Yunanistan'la ilgili Eurogroup toplantısı için Brüksel'de bulunan Hollande, Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı olağanüstü zirve sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Yunanistan'ın ay sonuna kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) ödemesi gereken borçlarının tartışılacağı gelecek Eurogroup toplantısından olumlu bir sonuç çıkmasını umduğunu anlatan Hollande, "Cumartesi günkü Eurogroup toplantısı hayati önem taşıyor çünkü 30 Haziran'da Yunanistan için süre dolacak" ifadesini kullandı.

Fransa'nın Cumartesi günkü zirvenin uzlaşıyla sonuçlanması için her türlü çabayı sarf edeceğine vurgu yapan Hollande, "Biz elimizden geleni yapacağız ve Fransa, geniş kapsamlı ve kalıcı bir anlaşma çıkması için girişimde bulunacak" dedi. 

Brüksel'deki olağanüstü zirve sonrası düzenlenen basın konferansında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cumartesi günkü Eurogroup toplantısından sonra başka bir zirve için toplanılmasını beklemediğini ve tarafların süreci sonlandırmayı umduklarını belirtmişti. 

Yunanistan, kreditörlerin, kurtarma paketindeki 7,2 milyar avroyu serbest bırakmaması halinde bu ay sonuna kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar avro borcu karşılayamayacak. Brüksel'deki olağanüstü AB liderleri zirvesine kadar Yunanistan'daki mali krizin çözümüne yönelik bir anlaşma sağlanması ümit ediliyordu.

'Yunanistan için zaman daralıyor'

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Avro Bölgesi (Eurogroup) Toplantısı öncesi Yunanistan'ın borç krizinin sonuçlandırılması için zamanın daraldığını belirtti.

Yunanistan'la ilgili Avro Bölgesi Toplantısı için Brüksel'de bulunan Merkel, Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı olağanüstü zirve sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Merkel, ''Avro Bölgesi cumartesi günü çok önemli karar bir almayla karşı karşıya. Yunanistan ile ilgili Avro Bölgesi görüşmelerinde zaman daralıyor'' dedi.

Almanya Başbakanı, bir anlaşmanın sağlanabilmesi için uğraş verildiğini belirterek, ''Teknik konularda daha çok çalışılması gerekiyor. Bunu ancak konusunda uzman olanlar (maliye bakanları) yapabilir. Devlet veya hükümet başkanları yapamaz'' ifadelerini kullandı.

Tarafların anlaşma için bir isteğinin bulunduğunu hatırlatan Merkel, ancak şu anda olmayan yeni bir likiditenin bulunmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Angela Merkel, "anlaşma olmaması halinde ne olur" sorusuna ise spekülasyonlar konusunda açıklama yapmayacağını bildirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler