3 yılın rekoru geldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü`nün günlük 1 milyon varil daha fazla üretim gerçekleştirdiği ortaya çıktı. OPEC ülkeleri Mayıs`ta ayrıca üretim miktarıyla 3 yılın rekorunu kırdı.

3 yılın rekoru geldi
- A +

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün mayıs ayı üretim raporu görenleri şaşırttı. Raporda kartelin, mayısta günlük hedefinden 1 milyon varil daha fazla ham petrol üretimi gerçekleştirdiği görülüyor. OPEC ayrıca, üretimde de 3 yılın rekorunu kırdı. 

Dünya petrol piyasasının nabzını elinde tutan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol pompalamaya devam ediyor. Örgütün mayıs ayı üretim raporunda, Suudi Arabistan ve Irak'ın piyasaya adeta çılgınca petrol pompalaması dikkat çekiyor. 

GÜNLÜK 10,3 MİLYON VARİL ÜRETİM

Wall Street Journal'ın haberine göre, dünyanın en fazla petrol üreten ülkesi Suudi Arabistan tarihi yükselişe imza atarak mayıs ayında günlük 10,3 milyon varil ham petrol üretti. Petrol devi Suudi Arabistan'ı günlük 3,8 milyon varil ham petrol üretimiyle Irak izledi. Uzmanlar Irak'ın bu üretimini sürdürmesi durumunda kendi ulusal rekorunu kıracağını belirtiyor. 

ÜÇ YILIN ZİRVESİNDE

OPEC üyesi 12 ülke mayıs ayında toplamda 30,98 milyon varil petrol üreterek son üç yılın en yüksek rakamına ulaştı. Örgütün toplam üretimin dörtte üçünü Suudi Arabistan ve Irak birlikte gerçekleştirdi. 

OPEC geçen haftaki kritik toplantısında günlük üretim hedefini 30 milyon varil olarak açıklamıştı. Yeni hedef konusunda açıklama yapan OPEC Genel Sekreteri  Abdalla Salem el-Badri ise bunun 'tavan' değil sadece bir 'işaret' olduğunu belirterek kartelin önümüzdeki günlerde hız kesmeyeceği sinyalini verdi.

İlgili Haberler