246 kiloluk kadının rahmi lazerle alındı

Hatay'da 246 kilo olan 30 yaşındaki Fatma Balgıç, şiddetli ağrı ve kanama şikayetiyle gittiği özel hastanede rahim kanseri riskiyle karşı karşıya olduğunu öğrendi. Bunun üzerine doktorlar genç kadının rahmini lazer yöntemiyle yapılan bir ameliyatla aldı. Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Necmettin Kayar, "Türkiye'de ilk defa bu kiloda bir hastaya lazerle rahim alma ameliyatı yaptık" dedi.

246 kiloluk kadının rahmi lazerle alındı
- A +

 

Hatay'ın merkez Antakya İlçesi'nde yaşayan 1 çocuk annesi Fatma Balgıç, şiddetli ağrı ve kanama şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerinde rahim kanseri riski taşıdığı belirlenen genç kadının rahminin alınmasına karar verildi. Ancak Genç kadının daha önce mide fıtığı ameliyatı olması ve aşırı kilolu olması nedeniyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlar Necmettin Kayar, Hülya Artuç ve Haydar Mısırlıoğlu, lazer yöntemiyle ameliyat yaptı. 3 saat süren ameliyatla Balgıç'ın rahmi alındı.

TÜRKİYEDE BİR İLK

Başarılı geçen ameliyatın ardından operasyonu gerçekleştiren doktorlar Fatma Balgıç'ı hastanedeki odasında ziyaret etti. Burada ameliyatı değerlendiren Dr. Necmettin Kayar, şunları söyledi:

"Hastamız kanal bozukluğu nedeniyle yanıma geldi, kanamanın nedenini öğrenmek için kürtaj yaptım, kanamanın nedeni kansere dönüşebilecek bir hastalık çıktı. Kendisi ailesi ve diğer doktor arkadaşlarla karar verdik ve Türkiye'de ilk defa bu kiloda bir hastaya, kapalı lazerle rahim alma ameliyatı yaptık. Ameliyat çok başarılı geçti, ameliyatta çok püf noktalar var. Daha önce mide fıtığı ameliyatı nedeniyle karnına büyük bir yama konmuş. Oradan demir aletlerle bile giremedik. Kendi becerimizle ameliyatı çok başarılı şekilde yaptık. Aşağı yukarı yarım günde de hastamızı taburcu ediyoruz. Sağlıklı olarak evine gidiyor."

'ZOR GEÇTİ'

Bir diğer doktor Haydar Mısırlıoğlu ise, genç kadının aşırı kiloları nedeniyle bazı tereddütleri olduğunu, ameliyat tekniğiyle ilgili sıkıntılar olabilir diye düşündüğünü belirterek, "Hastayı gördükten sonra kararı verdik, en azından kapalı olarak yapamazsak açık olarak ameliyata devam ederiz dedik. Ameliyat sırasında hastanın daha önce göbekten ameliyat olduğunu öğrendik ki bu ameliyatta bize göbek gerekliydi, bu da işimizi zorlaştırdı. Farklı teknikler uygulayarak ameliyata başladık, beklediğimiz gibi zor geçti, uğraştık ve başarıyla bitirdik" diye konuştu.

KİLOLARINDAN KURTULMAK İSTİYOR

Fatma Balgıç ise, ameliyat sonrası kanser riskini atlattığını ancak kilolarından da kurtulmak istediğini söyledi. 10 yaşındaki kızı Dilanur'un da 71 kiloya ulaştığını belirten Balgıç, şunları söyledi:

"Hayırsever doktorlardan yardım istiyorum beni zayıflatabilmeleri için. Hormon bozukluğum var, tiroid bezlerim çalışmıyor, bir de biraz genetik olduğunu düşünüyoruz, ailemde de kilolu insan çok fazla. Bana yardım eli uzatacak birilerini bekliyorum. Daha 30 yaşındayım, oturup kalkarken bile çok zorlanıyorum, bir de ameliyat geçirdim, rahim kanseri riski nedeniyle rahmim alındı. Hayırsever insanlar herkese yardım ediyor bana da yardım etsinler. Bir diyetisyenle veya profesörle rejim yapa yapa spor yaparak zayıflamak istiyorum. Yemekle sorunum yok, bir bardak su içsem yarıyor."

Yorum Ekle

İlgili Haberler