21 yıl sonra aynı karede

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DEP’in eski milletvekilleri; Hatip Dicle, Nizamettin Toğuç ve Ali Yiğit 21 yıl oradan sonra ilk kez aynı fotoğraf karesinde bir araya geldi.

21 yıl sonra aynı karede
- A +

 

Kürt siyasal hareketinin TBMM’ye giren ilk milletvekilleri olarak gösterilen Toğuç ve Yiğit, 1994’te yurt dışına kaçmış, Dicle ise, DEP davasından 10, daha sonra KCK davasından 5 yıl cezaevinde yattı. Toğuç ve Yiğit 21 yıl aradan sonra Nisan ayında Türkiye’ye dönerken, dün yapılan DTK Genel Kuruluna 3 eski milletvekili 21 yıl aradan sonra ilk kez fotoğraf karesinde bir araya geldi.

Diyarbakır’da dün başlayan ve 2 gün sürecek Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Genel kurul toplantısında katılan DEP eski Milletvekili DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, DEP eski Milletvekilleri Nizamettin Toğuç ve Ali Yiğit ile 21 yıl aradan sonra ilk kez aynı fotoğraf karesinde bir araya geldi. SHP ile 1999’da kurulan ittifak ile meclise giren ve Kürt siyasal hareketinin ilk milletvekilleri olan Dicle, Toğuç ve Yiğit, Genel kurulda HDP’den seçilen milletvekilleri ile de bir araya geldi.

TOĞUÇ VE YİĞİT YURT DIŞINA GİTTİ, DİCLE 15 YIL HAPİS YATTI

DEP’in kapatılması, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından 1994 yılında Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Sedat Yurtdaş, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak cezaevine konulmuş, Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Naif Güneş, Nizamettin Toğuç, Mahmut Kılınç ve Ali Yiğit ise, yurt dışına kaçmak zorunda kalmıştı. DEP davasından 10 yıl tutuklu kalan Hatip Dicle daha sonra KCK Ana davasından da 5 yıl cezaevinde kalmıştı. Nizamettin Toğuç ve Ali Yiğit ise, 21 yıl Avrupa’da kaldıktan sonra Nisan 2015’te Türkiye’ye dönmüşlerdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler