sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


2015 fıtır sadakası miktarı belirlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakası miktarını açıkladı.

2015 fıtır sadakası miktarı belirlendi
- A +

 

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte fıtır sadakalarını verecek olan Müslümanlar için, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2015 yılının fıtır sadakası miktarını açıkladı. Müzakereler sonucu, bu yıl ramazan ayının başlangıcından, gelecek yılın aynı dönemine kadar en düşük fıtır sadakası miktarı 11 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Bu tutarın, ayni veya nakdi ödenebileceği bildirildi.

FITIR SADAKASINDA ÜST SINIR YOK

Diyanet tarafından belirlenen 11 lira 50 kuruş taban fiyat olarak alınacak. Fıtır sadakasında üst sınır bulunmuyor. Diyanet, herkesin kendi gelir durumuna göre asgari gıda harcaması tutarını belirleyerek fıtır sadakası miktarını bulabileceği konusunda bilgilendiriyor.

Fıtır sadakası nedir?

Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakasını “Yaratılmış ve ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın şükrü için, dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman'ın belirli kimselere vermesi vacip bir sadaka” olarak açıklıyor.

YOKSULLARIN İHTİYAÇLARINI GİDERMEYE VESİLE

Fıtır sadakası (fitre) adıyla da biliniyor.  Müslümanlar’ın yaradılışına bir şükür olmak üzere sevap kazanmak maksadıyla verdiği sadaka anlamına geliyor. Fitre, orucun kabulüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesile olarak görülüyor. Fıtır sadakası, yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve bayram gününde onların da sevinmelerine bir araç oluyor.

Yorum Ekle