200 derecelik ateşin başında oruç!

Kütahya'da 76 yaşındaki kalaycı ustası Kadir Kabu, 200 derecelik ateşin başında orucunu 64 yıldır hiç aksatmadan tutuyor.

200 derecelik ateşin başında oruç!
- A +

 

12 yaşında başladığı kalaycılık mesleğini 64 yıldır sürdüren Kabu, her gün 200 derece sıcaklıkta bulunan kor ateşin üzerinde müşterilerinin bakır tencere ve tavalarını kalaylıyor.

"Biz zorlansak da Allah kolaylığını veriyor" diyen Kütahya'nın son kalaycısı Kadir Kabu, Ramazan ayının bereketini sıcak havalarda bile yaşadığını belirtti.

9 yaşında oruca başladığını ifade eden Kadir Kabu, "Yaz kış demeden orucumu tuttum. Yaz aylarındayız. Dışarısı sıcak. Dükkanımın içinde ise ocakta yanan kömürün ateşi bizleri yakıyor. Ama ben önce Allah rızası için tuttuğum orucun sevabını düşünüyorum. Sonra çoluk çocuğumun rızkını düşünerek mesleğimi yapıyorum. Çok şükür bu sıcaklığa rağmen Allah bana yardımcı oluyor. Bazen oruçlu halimle günde 6-7 saat çalışıyorum. Her mesleğin bir zorluğu var. Ama hiçbir zaman orucun zorluğunu düşünmedim" diye konuştu.

Kadir Kabu, "Teknolojinin ilerlemesi ile bizim meslekler yavaş yavaş bitme noktasına geldi. Artık bu mesleği yapan son ustalardan birisiyim. 70 yıl boyunca gezmediğim ilçe köy kalmadı. Eskiden teknoloji olmadan işlerimiz gayet iyiydi, yoğundu. Bundan 30-35 yıl öncesi yine Ramazan ayı yaz aylarına denk geldi. O zaman çelik tencere yoktu. Kütahya'nın köylerinden bize kalaylanması için çok sayıda tencere, tabak ve bakır sürahiler gelirdi. Bunları sahiplerine yetiştirmek için gece gündüz çalışırdık. Oruçlu halimizle sabahın köründen başlayıp gece yarısına kadar çalışırdık. İş yoğunluğu yüzünden bazen tencereleri bir birine karıştırırdık. Kime ne verdiğimiz şaşırıyorduk. O zamanlar insanlar çok anlayışlılardı. Evde şimdi ki gibi klima yoktu. Buzdolabı yoktu. Eve gittiğimizde orucumuzu sıcak su ve sıcak havada açardık" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle