2 Türkmen köyü PYD'nin eline geçti

Suriye’de koalisyon güçleriyle birlikte ortak hareket eden PKK'nın Suriye kolu PYD, Arap-Türkmen nüfusunu göçe zorluyor.

2 Türkmen köyü PYD'nin eline geçti
- A +

 

Tel Abyad’a bağlı Türkmen köylerinden Kuneytra'ya sınır Dedeler köyü ve Bilal Çete köyleri YPG’nin kontrolüne geçti. PYD’nin 4 Kürt köyünü ise DEAŞ’e yardım ettikleri iddiasıyla göçe zorladığı da ifade edildi.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG, bölgenin demografik yapısını değiştirmek için bölgedeki Arap ve Türkmen nüfusu göçe zorluyor. Tel Abyad'a (Akçakale) bağlı Türkmen köylerinden Kuneytra'ya sınır Dedeler köyü ve Bilal Çete köyleri önceki gün itibariyle YPG güçlerinin kontrolüne geçti. Bu köyler Suriye'de olayların başladığı 2011 yılından beri ilk defa PKK PYD'nin kontrolüne geçen köyler oldu.

PYD’Lİ OLMAYAN KÜRTLER DE TEHDİT ALTINDA
PYD, bölgedeki kendinden olmayan tüm unsurları tehdit ediyor. Bu tehditlerden PYD’li olmayan Kürtler de nasibini alıyor. PYD’nin bölgedeki 4 Kürt köyü ile temasa geçerek, “DAEŞ ile iş birliği yaptınız” dediği ve köyleri terk etmeleri konusunda tehdit ettikleri belirtildi.

BOŞALTILAN KÖYLERE 8 BİN KİŞİ
Bölgedeki kaynaklar, “Tel Abyad alınırsa Kobani’den 6 bin kişi ve Irak Kürdistan bölgesindeki kamplardan 2 bin 700 kişi bu bölgeye taşınacak. PYD, bu taşıma ile bölgenin demografik yapıyı değiştiriyor” bilgisini de verdi.STAR

Yorum Ekle

İlgili Haberler