1970'deki büyük işçi direnişinin 45'inci yılında Bursa'da yürüdüler!

DİSK’in düzenlendiği yürüyüşe katılan Genel Başkan Kani Beko, işçilerin hür iradeleriyle istedikleri sendikaya üye olmalarından yana olduklarını söyledi.

1970'deki büyük işçi direnişinin 45'inci yılında Bursa'da yürüdüler!
- A +

 

Beko, "Türkiye'nin her tarafında fabrikaların önlerinde referandum yapabilmek için sandıklarımızı kuralım ve işçi arkadaşlarımızın kendi özgür iradeleriyle istedikleri sendikalara özgür bir şekilde gitmelerine katkı koyalım" dedi.

Bursa’da, 15-16 Haziran 1970'deki büyük işçi direnişinin 45'inci yıldönümünde DİSK tarafından yürüyüş düzenlendi. Sendika üyelerinin üzerinde '15-16 Haziran'ın ışığında iş cinayetleri ve taşerona direniyoruz' yazılı pankart taşıdıkları ve Kent Meydanı'ndan başlayan yürüyüş, Fomara Meydanı'nda sona erdi. Yürüyüşte sonrası gazetecilere açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 45 yıl önce çalışma yaşamını ve temel sendikalar mevzuatını düzenleyen 274 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası ile 275 sayılı Sendikalar Yasası'nda değişiklik yapan tasarıya tepki olarak 15-16 Haziran tarihlerinde yüzbinlerce işçinin sokağa döküldüğünü, İzmit'den İstanbul'a doğru yürüyüş gerçekleştiğini anlatarak, bu direnişin işçilerin zaferiyle sona erdiğini söyledi.

"SARI SENDİKALAR İŞVEREN LEHİNE HAREKET EDİYOR"

Beko, geçtiğimiz haftalarda Bursa ve İzmit'te otomotiv ve yan sanayi fabrikalarında çalışan işçilerin yapılan eylem gerçekleştirdiğini kaydederek, DİSK olarak işçilerin direnişine destek verdiklerini kaydetti. Beko, "Sarı sendikalar işçilerin değil, işverenin lehine hareket ediyor. DİSK, işçileri düşünen tek sendikadır. Başta metal işçileri olmak üzere bugüne kadar bütün DİSK üyesi işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde emeklerinin karşılığını almışlardır" dedi.

Kani Beko, metal iş kolundaki işçileri DİSK'e bağlı Metal İş Sendikası çatısı altında toplanmaya çağırarak şöyle dedi:

"Metal işçisinin verdiği ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal anlamdaki mücadelesini DİSK'e bağlı Birleşik Metal- İş Sendikası'ndan başka bir sendika koruyamaz. Biz işçilerin hür iradeleriyle istedikleri sendikaya üye olmalarından yanayız. Türkiye'nin her tarafında fabrikaların önlerinde referandum yapabilmek için sandıklarımız kuralım ve işçi arkadaşlarımızın kendi özgür iradeleriyle istedikleri sendikalara özgür bir şekilde gitmelerine katkı koyalım."

Anayasa Mahkemesi'nin sendikaların toplu iş sözleşmesi yapabilmeleri için getirilen yüzde 3'lük barajı kaldırdığını da hatırlatan Beko, "Biz hem siyasi hem de sendikal barajlara karşı olan bir konfederasyonuz. Bugün Türkiye'de 15 milyon işçi var. İşçilerin ve kamu çalışanlarının kendi özgür iradeleriyle istedikleri sendikaya üye olmalarını öneriyoruz. Bizim istediğimiz işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal haklarını korumak, kollamak. Bu konuda zaten DİSK bedel ödeyen bir konfederasyondur. Biz barajlara karşı bir konfederasyonuz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler