150 bin kişi BUSMEK ile meslek sahibi oldu

Bursa.com’un en çok izlenen programlarından biri olan Bursa’nın Öncüleri, her pazartesi olduğu gibi bu hafta da önemli bir konuğu izleyicisiyle buluşturdu. Bursa.com’a konuk olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eğitime yapılan yatırımların arttığını ve BUSMEK’in meslek kazandırma anlamında Bursa’ya büyük bir katkı sağladığını ifade etti.

150 bin kişi BUSMEK ile meslek sahibi oldu
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Bursa.com mikrofonlarına eğitime dair çok önemli açıklamalar yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSMEK ile Bursa’nın ne gibi kazanımlar sağladığına değindi. “Şehirler, medeniyetlerin ve kültürlerin yatağıdır, bizler de kent yöneticileri olarak, kentlerimizin, toplumumuzun ve ülkemizin gelişmesini görev biliyor ve bu bağlamda eğitime büyük önem veriyoruz” diyen Recep Altepe, “ülkemiz hızla gelişiyor, kalkınıyor. Büyüyen, gelişen bir Bursa’yız fakat gelir seviyesi yüksek olan ülkeler arasında eğitim seviyesi en düşük olan ülkeyiz. Bu bağlamda da eğitime önem vermek gerekiyor, eğitim gerekiyor. Eğitimli, kültürlü, gelişmiş bir topluma kuralları uygulamak da, bu toplumun hedeflere ulaşabilmesi de kolay olur” diye konuştu.

EĞİTİM YATIRIMLARI BİRİNCİ SIRADA

Önceki yıllarda, askeri alanda yapılan harcamalar birinci sıradayken, artık eğitim harcamalarının birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Altepe,“Ülkemizin her köşesine üniversiteler kuruldu.Var olan okullarda sınıfların mevcutları yarı yarıya düşürüldü, hatta 20 kişilik sınıflar hedefleniyor. Eğitimle ilgili her türlü yardım yapılıyor. Okullarımızın başta her türlü eksikliklerinin giderilmesi, gençlerimizin en iyi şekilde eğitim alması, okulların fiziki eksikliklerinin tamamlanması gibi konularda büyük bir çalışma var” dedi.

Bursa büyüyor, her gün yeni semtlere yeni okullar yapılıyor ancak şehir merkezi için de çalışmalar aralıksız sürüyor diyen Başkan Altepe,eski okulların yıkılıp yerlerine (çevresi de kamulaştırılarak) yeni, modern ve daha sağlıklı okul binalarının yapıldığını işaret etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün en önemli proje ortağı olduğunu söyleyen Altepe, 205 bin öğrenciyi, gençleri spora çekebilmek için Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak kampanya başlattıklarını ifade etti.

“130 BİNİ AŞKIN İNSANI MESLEK SAHİBİ YAPTIK”

Başkan Recep Altepe, BUSMEK’ehakkında açıklamalarda da bulundu. 10 yıldır faaliyet gösteren, halk üniversitesi diyebileceğimiz önemli bir kurum dediği BUSMEK için,“Bursa’da, 16 yaş üstü tüm hemşerilerimize hizmet eden bu kurum, şu ana kadar 130 binin üzerinde insanımızı meslek sahibi yaptı ve onlara sertifika verdi” şeklinde konuştu.

BURSA’DA BEREKET VAR

“Hayatta mutlu olabilmek için kazanabilmek, kazanmak için de üretebilmek ve güçlü olmak lazım” diyen Altepe,“Bu konuda Bursa zaten verimli bir yer, sanayi ve sanatkar şehri. Bursa’da, öğrenmek istedikten sonra her şeyi öğrenebiliyor, üretmek istedikten sonra her şeyi üretebiliyorsunuz. Burada maharetli insanlar var, bereket var” açıklamalarında bulundu.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ