1.5 ton kirazı 1 kova yoğurt karşılığında verdi

Konya’nın Ereğli ilçesinde beyaz kiraz üreticileri, kirazları satamayınca 1.5 ton kirazı 1 kova yoğurt karşılığında besiciye verdi.

1.5 ton kirazı 1 kova yoğurt karşılığında verdi
- A +

 

Konya’nın Ereğli ilçesinde beyaz kiraz üreticileri, kirazları satamayınca koyunlara yem olarak verdi. Bir kamyon kirazına ne fabrikaya ne tüccara satamayan üretici, 1.5 ton kirazı bir kova yoğurt karşılığında besiciye verdi.
Burhaniye Mahallesinde besicilik yapan 26 yaşındaki Yasin Çat, Ereğli’de para etmeyen beyaz kirazı koyunlarına yem olarak verdi.

Küçükbaş hayvan yetiştiricisi olan Çat, üreticilerin kirazları satamadığını ve tanıdık bir üreticinin kendisine gelerek 1 kova yoğurt karşılığında kirazları hayvanlara verilmesini istediğini belirtti. Kendisinin aynı zamanda kiraz üreticisi olduğunu da söylen Çat, bu sene yağışlar çok güzeldi her kez bağından bahçesinden güzel ürünler kaldıracağına inanıyordu, fakat bu seferde ürünleri para etmeyince üreticiler perişan oldu. Ben bu kirazı hayvanlara dökerken içim sızlıyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde bunu meyveyi yiyemeyen insanlar varken, biz hayvanlarımıza döküyoruz ama elimizden de bir şey gelmiyor” diye konuştu.

Hayvanlara verdiği kiraz orantılı kullanıldığında süt artışı yaşandığını söyleyen Çat, fazla verdiğimiz takdirde koyunlarda şeker hastalığı oluşabilir. Bu nedenle fazla yediremiyoruz. Kirazını satamayıp da 'al koyunlarına ver' diyerek getiren üreticileri artık ihtiyacımız olmadığını söylüyoruz” dedi. 

Yorum Ekle