'1,5 lira mazot vaadi halkı yanıltmaktır'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, CHP'nin çiftçilere mazotun 1,5 liradan verileceği vaadine ilişkin,"Hadi ÖTV'den vazgeçtiniz, KDV'yi de söylemiyorsunuz. Bu halkı aldatmaktır, yanıltmaktır" dedi.

'1,5 lira mazot vaadi halkı yanıltmaktır'
- A +

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Erciyes'te Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldiği kahvaltıda soruları yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çiftçilere 1,5 liradan mazot vereceklerine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, TÜPRAŞ'ta motorinin rafineri çıkış fiyatının 1,41 lira olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun ifade ettiği gibi motorinin rafineri çıkış fiyatının 1,21 lira olmadığına dikkati çeken Yıldız, "42 kuruşluk da dağıtım ve bayi hizmetleri var. Türkiye'de 13 bin civarında bayi bulunuyor. 42 kuruşu eklediğinizde 1,80 liranın üzerinde maliyet çıkıyor" diye konuştu.

Bu maliyette KDV ve ÖTV'nin bulunmadığına işaret eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Hadi ÖTV'den vazgeçtiniz, KDV'yi de söylemiyorsunuz. Bu halkı aldatmaktır, yanıltmaktır. Sorum şu, eğer siz 1,5 liradan dağıtacaksanız bunu TÜPRAŞ'ın kapısında herkesin traktörleriyle gelip mazotunu doldurmasını mı planladınız yoksa bidonlarla alıp Hakkari'ye, Sivas'a, Rize'ye taşımayı mı düşünüyorsunuz? Türkiye'de 13 bin bayiyi, çalışmasını ve istihdamı sıfırlıyor musunuz? Bayilerden mi vazgeçeceksiniz? 80'e yakın dağıtım şirketini kapatmayı mı düşünüyorsunuz? Bu kadar mevzunun içine girmeden, bu kadar yüzeysel bir şekilde bir ana muhalefet partisi liderine açıklama yaptırılmaz. Yazıktır, günahtır. Siz ülkeyi yönetmeye talip oluyorsunuz."

Yıldız, muhalefet partilerinin yoksul vatandaşa bedava elektrik ve doğalgaz vaat ettiğini de ifade ederek, "230 kilovatsaate kadar vatandaşımızın kullandığı elektriği normalde almayacağız deniyor. Türkiye'de meskenlerin ortalaması 127 kilovatsaat. Siz asgari ücretin 4-5 katını alan vatandaşın da elektrik parasını ödemeye talip olduğunuzu söylüyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi?" diye sordu. 

Bakan Yıldız, doğalgazın ithal bir kaynak olduğunu, sözü edilen rakamda elektriğin ücretsiz verilmesinin ise yaklaşık maliyetinin 30 milyar lirayı bulacağını bildirdi. 

"Çalışırken 'aday mıyım değil miyim' diye aklıma bile gelmiyor"

AK Parti'nin 3 dönem kuralı nedeniyle Kayseri'de güç kaybedip kaybetmeyeceğine yönelik soruları da yanıtlayan Yıldız, "AK Parti Kayseri'de güç kaybetmez. İlçe ilçe yine bütün sivil toplum örgütlerini tek tek dolaşacağız. AK Parti'nin hedeflerini tek tek anlatacağız. Adaylarımızın bizlerden kötü olmadığını tam tersi daha iyi olduğunu söylüyorum. Bütün adaylarımızın yanında koşturacağız. Adının Taner, Ahmet, Mehmet, Ayşe olması fark etmez. Çalışırken 'aday mıyım değil miyim' diye aklıma bile gelmiyor. Çalışmamız lazım diye aklıma geliyor" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler