15 ayrı kimlikle yakalandı

Bursa’da Emniyette ‘kayıp’ başvurusu bulunan 15 kişinin kimliklerini çıkartarak bankalardan 1 trilyonun üzerinde kredi çeken Afgan kökenli bir kişi yakalandı.

15 ayrı kimlikle yakalandı
- A +

 

Alınan bilgiye göre, Osmangazi ilçesinde özel bir banka çalışanı, 3 bin TL kredi başvurusunda bulunan Murad K. (42) isimli şahıstan, e-devlet şifresini istemesi üzerine şahsın bocalayıp bir süre dışarı çıkmasından şüphelenerek polise haber verdi. Bir süre sonra içeri girerek e-devlet şifresini veren ve 3 bin TL kredi çeken şahıs, dışarıda bekleyen Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık ekipleri tarafından gözaltına alındı.

ÜZERİNDE FARKLI RESİMLERİ OLAN 15 AYRI SAHTE KİMLİKLE YAKALANDI

Şahsın üzerinden üzerinde yapılan aramada gözlüklü, gözlüksüz, sakallı gibi değişik fotoğraflarının bulunduğu 15 ayrı sahte kimlik bulundu. Ayrıcı, sahte evlilik cüzdanı ile ehliyet, cep telefonları, kredi kartları ve tablet ele geçirildi. Şahsın, emniyette ‘kayıp’ başvurusu bulunan şahısların kimliklerini nüfus müdürlüğünden çıkartarak bankalardan kredi çektiği belirlendi.

1 TRİLYONUN ÜZERİNDE KREDİ ALMIŞ

Bu yolla 5’i bankacı 20 kişiyi dolandırdığı tespit edilen şahsın, bankalardan 1 trilyonun üzerinde kredi aldığı öğrenildi. Afgan kökenli şahsın yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de yaşadığı ve çok iyi Türkçe konuştuğu ifade edildi.

Şahsın, kayıp başvurusu yapılan şahısların kimlik bilgilerine nasıl ulaştığı ise bilinmezken, nüfus müdürlüğünden birileriyle irtibatlı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Emniyette susma hakkını kullanan şahıs, ifadesinin alınmasının ardından ‘dolandırıcılık’ suçundan adliyeye sevk edildi.

KILIKTAN KILIĞA GİRİP, KAYIP 15 KİŞİNİN KİMLİĞİYLE 1 MİLYON KREDİ ÇEKEN ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Kayıp şahısların kimliklerini kullanarak yaklaşık 1 milyon liralık kredi çeken bir kişi, banka görevlisinin dikkati sayesinde Bursa’da yakalandı. Her fotoğrafında kılık değiştirdiği de ortaya çıkan şüpheli ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Edinilen bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesindeki bir bankada görevli 3 bin liralık kredi çekecek olan müşterinin hareketlerinden şüphelendi. Banka görevlisinin e-devlet şifresi sorması üzerine tabletiyle birlikte dışarıya çıkan şüpheli, bir süre sonra çalışanın yanına gelerek şifresini söyledi. Banka görevlisinin şüphesinin artması üzerine polisler devreye girdi. İhbarı değerlendiren Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, bankaya operasyon yaptı. Şüpheli şahıs 3 bin liralık krediyi çekip, aracına binerken ekipler tarafından gözaltına alındı. Afganistan uyruklu Murad K.’nın (42) üzerinde yapılan aramada 15 tane sahte kimlik, çok sayıda sim kart ve sahte evlilik cüzdanı çıktı. Her bir kimliğe şekil değiştirip, kendi fotoğrafını yapıştıran Murad K.’nın bu görüntüsü polisi bile şaşırttı. Şüphelinin bankalarda 20 farklı kimlikle işlem yaptırdığı ortaya çıktı. Aldığı kimliklerin e-devlet şifresine de ulaşan şüphelinin bankalardan yaklaşık 1 milyon liralık kredi çektiği belirlendi.
Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler