1.3 milyon Bağ-Kur'luyu ilgilendiren haber

Bağ-Kur'lulara birikmiş borçlarını sildirme imkânı tanıyan yasa çıktı. 1.3 milyon borçlu nasıl başvuracak? İşte tüm detaylar…

1.3 milyon Bağ-Kur'luyu ilgilendiren haber
- A +

 

Peş peşe iki torba yasa yürürlüğe girdi. Emekliler zamma kavuştu, anneler altın parasına. 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun borcu silinecek. Usullerle ilgili bir genelge hazırlığı ise sürüyor. Biz de yeni haklarla ilgili yapmanız gerekenleri adım adım anlatalım: 

 Kimler faydalanıyor? 
Tarım da dahil olmak üzere kendi adına ve bağımsız çalışanlar 1 Mayıs itibarıyla 12 ay ve daha fazla borcu varsa sildirecek. Şirket ortakları için bir açıklık olmasa da onların da kapsama alınacağı yolunda bilgiler ediniyoruz. 

 Yapılandıranın hakkı var mı? 
SGK 17 Şubat'ta 6552 sayılı kanun ile yapılandırmaya başvuranların da borçlarını sildirebileceklerini duyurdu. 

 Borç tamamen bitecek mi? 
12 aydan fazla olan borçların tamamı sildirilebilecek. Hizmetler ise dondurulacak ve istenirse ileride tekrar borçlanılıp emeklilik hesabına katılacak. Burada borcun bir kısmını ihya etmek imkânı yok. Tamamı alınacak. 

 Tekrar çalışmak isteyen ne yapacak? 
Tekrar Bağ-Kur'lu ya da SSK'lı olarak çalışmak isteyen borçlular için sigorta hizmeti sıfırdan yeniden başlatılacak. 

 Nasıl başvuru yapılacak? 
Bunun için bağlı bulunulan SGK müdürlüğüne yazılı başvurmak gerekecek. Bunun da usulleri genelge ile belirlenecek. Posta yolu ile de başvurmak mümkün olabilecek. Ekstra bir evrak gerekmeyecek. 

KADRO YOLU AÇILDI

Bir yıl önce (3 Mayıs 2014) 'Taşeronun kadro yolu' başlıklı yazımda asıl işi yapanların kadroya geçeceklerini ve bunun usulünü anlatmıştım. Önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu bu müjdeyi verdi. Önce elinde mahkeme kararı olan Karayolu işçileri sonra diğer asıl işi yapanları kapsayacak. Bakanlar Kurulu karar verecek. Sayının 100- 150 bin olduğu belirtiliyor. Hayırlı olsun... 

SABAH

İlgili Haberler