12 kişinin öldüğü tren kazası davasında ceza belli oldu

Mersin'de geçtiğimiz yıl hemzemin geçitte yolcu treninin servis minibüsüne çarpması sonucu 12 kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan kazayla ilgili davada bariyer görevlisine 10 yıl, minibüs sürücüsüne ise 5 yıl hapis cezası verildi.

12 kişinin öldüğü tren kazası davasında ceza belli oldu
- A +

 

Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına 'taksirle yaralama, taksirle öldürme, ölüme sebebiyet verme' suçlarından yargılanan tutuklu sanıklar bariyer görevlisi Erhan Kılıç ile minibüs sürücüsü Fahri Kaya, ölenlerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı. Bariyer görevlisi Erhan Kılıç, son savunmasında minibüs sürücüsünün çan sesini duyunca tedbir alması gerektiğini belirterek, "Trafik kurallarına göre minibüs sürücüsü sanık dikkatli hareket etmeliydi. Araç sürücüsü hızlı geldiği için sağına soluna bakmadan geçtiği için treni görmemiştir. Suçsuzum, tahliyemi istiyorum" dedi.

Sürücü Fahri Kaya ise, kazanın sorumlusunun bariyer görevlisi olduğunu ileri sürerek, "Diğer sanık suçları benim üzerime atıyor, kabul etmiyorum. Bariyer görevlisi olan diğer sanığın görevi sırasında bulunduğu kule yerden yaklaşık 4 metre yüksektedir. Gelecek treni görecek durumdadır. Yönetmeliğe göre tren geçmeden 3 dakika öncesinden bariyeri kapatması gerekirdi. Ben kurallara uygun geçiş yaptım" diye konuştu.
Sanıkları ve avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti, bariyer görevlisi Kılıç'ın 10 yıl, minibüs sürücüsü Kaya'nın da 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. 

20 Mart 2014 tarihinde merkez Akdeniz ilçesi Adanalıoğlu Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte, 62028 sefer sayılı yolcu treninin Fahri Kaya yönetimindeki 33 M 1104 plakalı minibüse çarpması sonucu 12 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Yorum Ekle