100 bin engelli, 100 bin engelsiz ile buluşacak! 

Türkiye Beyazay Derneği, engellilere yönelik çalışmaları ile adından sıkça söz ettirirken ulusal çapta yürütülen ‘Aşmak İçin Hareket’ kampanyası dahilinde 100 bin engellinin 100 bin engelsiz ile buluşması için çalışmalarına başladı.

100 bin engelli, 100 bin engelsiz ile buluşacak! 
- A +

 

Yurtiçinde 72, yurtdışında da 7 şubesiyle engellilerin her zaman yanında olan Türkiye Beyazay Derneği, 1988 yılında Türkiye’nin ilk engelli milletvekili Lokman Ayva tarafından kurulmuş. Dernek çalışmalarını, kendilerini geliştirmek, değerlerini güçlendirmek ve bildiklerini az çok demeden başkalarına aktarmak olarak yürüten ve engellilere hizmet götüren Türkiye Beyazay Derneği, Cumhurbaşkanlığı himayesinde ulusal bazda hizmet veren ‘Engelleri Aşmak İçin Hareket’ kampanyası ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Türkiye Beyazay Derneği Bursa Şube Başkanı Füsun Koyunlular, ülke çapında düzenlenen ‘Aşmak İçin Hareket’ kampanyası dahilinde engelli bireylerle engelsiz bireyleri tanıştırıp, kaynaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

ENGELLİLER TOPLUMLA KAYNAŞACAK

Uygulamaya koydukları ‘Aşmak İçin Hareket’ kampanyasının Cumhurbaşkanlığı’nın her yıl sınırlı sayıda kabul ettiği ve desteklediği projelerden birisi olduğunu belirten Şube Başkanı Füsun Koyunlular, engelli ve engelsiz bireylerin bir arada faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayacak projenin 100 bin engelli ile 100 bin engelsiz bireyin bir arada spor yapmasını veya sportif faaliyetlerde buluşturarak kaynaştırmasını amaçladıklarını anlattı.

Türkiye nüfusunun yüzde 13’ünün engelli olduğunu belirten Füsun Koyunlular, ‘’Bu rakam ülkemiz için oldukça yüksek bir rakam. Türkiye Beyazay Derneği olarak her zaman engelliler ve yakınlarına hizmet götürmeyi amaçlıyoruz. Bu noktada topluma da büyük görevler düşüyor. Bizler bu noktada engelli engelsiz birbirimizi tanımıyoruz. Komşumuzun çocuğu engelli olsun istemiyoruz. Çocuğumuzu gönderdiğimiz okulda engelli öğrenci olsun istemiyoruz. Bir aktivite esnasında engellilere farklı bakıyoruz. Onların bizden istedikleri farklı olmadıklarının algılanması. Biz ne istiyor ve yapıyorsak, onların da eşit haklarda yaşam istekleri var. Onlar da kendilerinin farklı olmadıklarının algılanmasını istiyorlar. Toplumumuzda engelliye karşı acıma duygusu var. Örneğin bir restorana gittiğinizde, görme engelli bir kişinin siparişini garson yanındakine soruyor. Görme engelli kişi buna cevap verebilir. Engellilerin istediği aslında kendilerine normal insanmış gibi davranılması. Toplumumuzda engellilerin dışlanma problemi var. Ailelerde çocuklarımıza engellilerin de normal bir insan olduğu aşılanmalı. Biz de Beyazay Derneği olarak, engelsiz hareketimizle bu algı konusunda onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Beyazay Derneği Bursa Şube Başkanı Füsun Koyunlular, ülke çapında düzenledikleri projenin ana temasının ‘birbirimizi tanıyalım’ olduğunun altını çizerek, ‘’Bunu da en güzel şekilde sportif aktivitelerle sağlayabiliriz. Engelliler de dışlanmaktan korkuyorlar. Birbirimize yardım ederek, birbirimizle mesai harcayarak, birbirimiz daha yakından tanıdığımızda engelleri aşabiliriz’’ ifadesini kullandı.

YURTDIŞINDA 7 ŞUBESİ VAR

Şube Başkanı Füsun Koyunlular, Türkiye Beyazay Derneği’nin Almanya, Fransa, Filistin, Hollanda, KKTC, Makedonya ve Azerbaycan’da şubeleri bulunduğunu belirterek şunları söyledi: ‘‘Aşmak İçin Hareket Projesi aslında, yurtiçi ve yurtdışında eş zamanlı başlatılan bir proje. Bir takım prosedürler var. Her şube kendi çapında prosedürleri aşarak çalışmalarını yürütüyor. Bursa’da biz bu konuda çok destek aldık. Bilhassa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü ve Belediyeler bize çok destek oluyorlar. Özellikle Gençlik ve Spor Bursa İl Müdürlüğü tüm salon ve hocalarını bize tashih etti. Düzenlediğimiz kampanyaya süper lig takımları da destek verdi. Geçen hafta oynanan Bursaspor – Akhisar maçında futbolcular, engelli çocuklarımızla ‘Aşmak İçin Hareket’ kampanyasına dikkat çekmek için pankartla çıktılar. Ülke çapında 8 maçta bu pankartla çıkıldı. Futbol camiası, ‘Süper Lig takımları sporcular olarak biz de bu kampanyayı destekliyoruz’ mesajı verdiler.’’

‘HER ENGELLİYE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ’

‘’Toplumda Genel Başkanımız Lokman Ayva’nın görme engelli olması nedeniyle sadece görme engellilere hizmet verdiğimiz şeklinde bir algı var. Beyazay Derneği olarak bizler, yardım edebildiğimiz ölçüde engeli ne olursa olsun, tüm engellileri kucaklamaya çalışıyoruz. Onların her zaman yanlarındayız, ellerinden tutmaya çalışıyoruz. ’’ şeklinde konuşan Füsun Koyunlular, her sene tüm şubelerin bir araya gelerek eğitimler aldıklarını, şubelerin birbirleriyle fikir alışverişinde bulunarak diğer şubelerden destekler alındığını söyledi.

Sponsorlar ve bağışçılar aracılığıyla engellilere yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Füsun Koyunlular, geçtiğimiz dönem Güneydoğu’dan 700 kişilik engelli ve ailesini Karacaali kampında ağırladıklarını belirterek, ‘’Çeşitli organizasyonlarla engellilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yürüyemeyenler için engelli arabaları temin ediyoruz. Engellilerle çeşitli kortejlere katılarak siz de toplumun parçasısınız mesajı veriyoruz’’ dedi.

Nisan ayında Makedonya’dan 40 engelli gencin Bursa’da 3 -4 gün misafir edileceğini belirten Füsun Koyunlular, 2017 yılı itibarıyla da İstanbul’da başlayan ve Bursa’da da uygulanacak ‘İkimiz Bir Fidanız Projesi’nin uygulamaya konacağını ve bu proje ile engelli ve engelsizlere fidan diktirerek onların birlikte kaynaşmalarını sağlayacaklarını ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler