sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


"10 milyar dolarlık" ziyaret

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Çin ziyareti Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in memleketi Şian'dan başladı. İki ülke arasında 10 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalanması bekleniyor.

"10 milyar dolarlık" ziyaret
- A +

 


Başbakanlık görevine başlamasının ardından ilk Çin ziyaretini gerçekleştiren Modi 3 günlük resmi ziyareti kapsamında Şian, başkent Pekin ve Şanghay kentlerine gidecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Modi'nin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakanı Li Kıçiang ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Cang Dıciang ile ikili temaslarda bulunacağı belirtildi.

Modi'nin ziyaretine ilişkin Çin basınında çıkan haberlerde, Şi'nin geçen yılki Hindistan ziyaretinde Modi'nin memleketi Guiarat'a gittiği ve Modi'nin Şi'nin memleketi Şian'ı ziyaret etmesinin karşılıklı iki ülke dostluğunu
pekiştirme girişimleri olarak görüldüğü yer aldı.

Geçen ocak ayında Hindistan ve ABD arasında imzalanan, Hindistan Okyanusu Bölgesi'nde iş birliğini içeren yeni stratejik ortaklık anlaşması Çin tarafından eleştirilmiş ve bölgesel güvenliği korumayı amaçlandığı belirtilen
anlaşmanın, Çin'in Vietnam ve Filipinler arasında Güney Çin Denizi'nde bulunan tartışmalı bölgeleri hedef aldığı ifade edilmişti.

Hindistan ve ABD arasındaki bu anlaşmanın Çin-Hindistan ilişkilerini zayıflattığı ve Modi'nin, denge politikasını sürdürmenin öneminin farkında olarak, Şi'nin Hindistan ziyaretinin ardından geçen 8 ay içinde gelişen bu olaylar üzerine Çin ziyareti ile ikili ilişkilerdeki güveni tekrar inşa etmek amacında olduğu vurgulandı.

Ayrıca iki ülke arasında zaman zaman gerginliğe neden olan sınır tartışmalarının görüşülmesi bekleniyor.

Modi'nin temaslarında, iki ülke arasında, başlıca ekonomi ve ticari ilişkiler üzerine yoğunlaşmasının beklendiği ifade edildi.

Ziyarette, teknoloji transferi, havacılık, otomotiv, hızlı tren, nükleer güç gibi alanlar ve Çin'in Hindistan'da yatırım planlarının görüşülmesinin hedeflenmesinin yanı sıra iki ülke arasında 10 milyon dolarlık yatırım anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler