10 katlı binanın çatısı ısıtıcı tüplerden yandı

Elazığ'da dün 10 katlı binanın çatısında çıkan yangının, yalıtım için yapılan tamirat ve tadilat çalışmasında kullanılan ısıtıcı tüplerden kaynaklandığı belirlendi.

10 katlı binanın çatısı ısıtıcı tüplerden yandı
- A +

 

Olay, dün öğleden sonra Hilalkent Mahallesi Defne siteleri 2. blokta meydana gelmişti. Çatı katından çıkan yangın 20 kişilik ekip ve 6 itfaiye aracı ile müdahale edilmesi sonucu kontrol altına alınmış, içeriden müdahaleyi vatandaşlar göremediği için itfaiye ekiplerine de taşkınlık yapmıştı. 

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü Halil Başgün, dün meydana gelen yangının binanın çatısında gerçekleştirilen yalıtım, tamirat ve tadilat çalışmaları sırasında kullanılan ısıtıcı tüpler olduğunu açıkladı. Yangına Elazığ Belediyesi itfaiye Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerinin kendilerine ihbar gelmesinden 5 dakika sonra ilk aracın olay yerine ulaştığını kaydeden Başğün, "11 dakika sonra ise 5 araç ve 20 personel ile merkez ekibimiz yangın mahalline vardı. Ekiplerimiz hem içeriden, hem de dışarıdan düzenli bir müdahale çalışması yaptılar. Ekiplerin çatı içerisinde yaptıkları çalışma görülmediği için, müdahale edilmediği izlenimi oluşturmuş olabilir. Ancak biz 20 kişilik ekibimizle çatı içinden yangına müdahale çalışması gerçekleştirdik. Çatı yangınlarına dışarıdan sıkılan su ile müdahale edilemez. Çatı yangınlarında içeriden müdahale edilmedikçe yangın söndürülemez. Her yangının söndürülme tekniği farklıdır" dedi.

İtfaiye ekiplerine yönelik bazı kişiler tarafından yapılan saldırıyı da tepki gösteren Başgün, "Evi yanan vatandaşın tepkisini anlarız. Çünkü malı yanıyor, serzenişini anlarız. Ama ilgisiz kişilerin müdahalesi, tepkisi son derece yanlıştır. Bu şahıslar tarafından arkadaşlarımız darp edildi" diye konuştu. 

Yorum Ekle