1 santimetre kuralı hayat kurtarıyor

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Özer İlkgül, meme kanserinin bulunduğu bölge ve oluşturduğu şikayetler göz önüne alındığında saptanması en kolay kanser tipi olduğunu belirtti. 

1 santimetre kuralı hayat kurtarıyor
- A +

 

Meme dokusunun çoğu kez içinde sakladığı kitleleri gizleyecek yapısal özelliklere sahip olduğunu, bilinçli yapılan kendi kendine muayene ve doktor kontrolleri sayesinde kitlelerin gözden kaçmasının mümkün olmadığını söyledi.

"1 SANTİMETRE ÖNCESİ ERKEN TANI DÖNEMİDİR"

Meme kanserinde 1 santimetre kuralına dikkat çeken Doç. Dr. İlkgül, "1 santimetre kuralı derken şu noktanın altını çizmek istiyoruz, bu boyuta ulaşmış bir kanser yavaş yavaş memenin hastalığı olmaktan çıkmış ve tüm vücudu ilgilendiren bir hastalık halini almaya başlamıştır. Doğal olarak onunla mücadele etmek giderek zorlaşacaktır. Memedeki kötü huylu kitle 1 santimetre boyuta ulaşmadan önce gerçekleştirilen tüm çabalar erken tanı koyma çabası olarak isimlendirilir" ifadelerini kullandı.

"ARTIK MİLİMETRE BOYUTUNDAYKEN YAKALAMAK MÜMKÜN"

Kanser dokusunun 1 santimetre büyüklüğüne ortalama 7-8 yılda ulaştığını belirten Doç. Dr. İlkgül, şunları kaydetti:

"Meme kanseri günümüzde en az maliyetle erken tanı konulan kanser tipidir. Günümüz teknolojisiyle kitleleri artık santimetre boyutunda değil milimetre boyutundayken yakalamak mümkündür. Normalde 20 yaşından sonra kendi kendine meme muayenesi ve yılda bir kez doktorda muayenesi yaptırmanız önerilir. Bu nedenle, erken dönemde hastalığın yakalanması için kadınların bilgi sahibi olması gereklidir. 40 yaşından sonra yılda bir mamografi çekilmesi önerilmektedir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler