1 ayda 7 kişi öldü! İnsan zinciri oluşturdular

Hakkari’de Şöförler ve Otomobilciler Cemiyeti’nin öncülüğünde bir araraya gelen sürücüler, Zap Suyu kenarına bariyer yapılması için protesto eylemi yaptı.

1 ayda 7 kişi öldü! İnsan zinciri oluşturdular
- A +

 

HAKKARİ’de bir ay içerisinde iki aracın Zap Suyu’na uçması sonucu 7 kişinin boğularak hayatını kaybettiği Hakkari-Çukurca karayolundaki Zap Vadisi’nde, Şoförler ve Otomobilciler Cemiyeti’nin öncülüğünde bir araya gelen sürücüler, 70 kilometrelik yola bariyer yapılması için önce basın açıklaması yaptı, ardından da el ele tutuşup yol kenarında insan zinciri oluşturdu.


 Oğul köyü yakınlarında yolda geçen araçları durdurup yolu bir süre trafiğe katapan sürücülere, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği İrfan Sarı, İHD Hakkari Şube Sekreteri Sait Çağlayan, KESK Hakkari Şubesi Dönem sözcüsü Cemal Balıkesir de destek verdi.

Basın açıklamasının metni Hakkari Şöförler ve Otomobilciler Cemiyeti Başkanı Abdi Arslan tarafından okundu. Basın açıklamasının okunması sırasında aniden bastıran yağmur sürücülere zor anlar yaşattı. Hakkari-Çukurca karayolunda 70 kilometrelik mesafede bariyer olmaması nedeniyle her yıl araçların Zap Suyu’na düşerek insanların öldüğünü söyleyen Arslan, defelarca ilgili kurumlara başvurmalarına rağmen bu konuda hiçbir önlemin alınmadığını söyledi.

Arslan, "Hakkari-Çukurca arasındaki bugüne kadar onlarca trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalar sonucunda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir çoğu da yaralanmıştır. Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ve yetkili kurumlara defalarca müracat etmemize rağmen yaklaşık 70 kilometrelik Hakkari-Çukurca karayolunun kenarına demirden bariyer yapılmasını dahi bu halka çok gören bu zihniyeti kınıyoruz. Son 1 ay içerisinde Zap Suyu’na uçan araçlarda 7 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu yurttaşlarımızı rahmetle anıyor ve ailelerine sabır diliyoruz. Bu yolların böyle olmasını vicdansızlıkla seyreden yetkililerin, varsa eğer vicdanlarının sesini dinleyemeye davet ediyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler