Seçim sonuna kadar...

PKK’nın Kuzey Irak’taki yöneticilerinden Murat Karayılan, 7 Haziran seçiminde HDP’ye oy verilmesi konusunda hiç kimseye baskı veya tehditte bulunmadıklarını, seçim sonuna kadar şiddete yönelmeyeceklerini ileri sürdü.

 Seçim sonuna kadar...
- A +

 

23 Mayıs 2015 Cumartesi 13:29 1 0 0 0 Uydu aracılığı ile Avrupa’dan PKK çizgisinde yayın yapan Med Nuçe kanalında KCK’nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan ile Kandil Dağı'nda yapılan röportaj yayınlandı. Karayılan, iddia edilenin aksine silahlı güçlerinin hiç kimseye seçim ile ilgili silahlı tehdit veya baskı yapmadığını, ortaya atılan tüm iddiaların çarpıtma olduğunu savunurken, bazı yerlerde görülen seçim otobüsünü taşlama gibi olayların kendilerini bağlamadığını söyledi. Karayılan, 7 Haziran seçiminin bütün tüm Türkiye toplumu için önemli olduğunu, Türkiye halkının yapacağı seçime herkesin saygı göstermesi gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Özellikle seçim sonuna kadar hiçbir biçimde herhangi bir şiddet durumuna yönelme durumumuz olmayacağını açıklıkla belirtiyoruz" dedi. Doğu ve Güneydoğu’da askerlerin sürekli hareket halinde olduğunu, sadece üzerlerine gelinmesi halinde ‘meşru müdafaa şartları’ içerisinde karşılık vereceklerini anlatan Murat Karayılan, HDP’nin yüzde 10 seçim barajnı aşacağına dair bir çok veri, anket bulunduğunu söyledi. Karayılan, şu iddialarda bulundu:

"HDP'NİN PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ"

"Kürtler, tarihinde ilk kez, Türkiye’deki demokratik güçler sistemden dışlanan tüm kesimler ile birleşmiş, bir güç olmuş, yüzde 11-12 düzeyini yakalayacak duruma gelmiş. Bizim bu durumda kalkıp silah kullanmamız olacak bir şey midir? Sanki HDP bizim partimiz; ikimiz aynıymışız gibi davranıyorlar. Biz seçim partisi değiliz. Yalçın Akdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerinin ağzını bozarak bize sarf ettiği şeylere burada cevap vermek istemiyorum. Onların üslubu 12 Eylül cuntacılarından bir farkı yoktur. HDP’yi dışlamak, hedef, demokrasi için tehlikeli, zararlı göstermek, ötekileştiren tutumların hepsi yapılabilecek en berbat şeylerdir. Ciddi bir siyaset ortamında bu çok komik bir durumdur. Kürt sorununu, Türkiye’yi demokratik ortama kavuşturarak çözmek istiyoruz. HDP yasal bir yapılanmadır. HDP, geçmişi, temeli olan sol sosyalist demokratik birçok partinin içinde yer aldığı bir projeye sahip. Sadece Kürtler'den ibaret değil. Türkiyeli birçok çevre, kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşunun içinde yer aldığı siyasal yapılanma. AKP’nin bir rakibi. Rakibini kötülemek için HDP’yi silahlı güç sanki biz göstermek doğru değil. HDP’nin projesini uygun buluyor ve destekliyoruz. Bizim konuşmalarımız destek amaçlıdır. Barışı geliştirecek, sorunları çözecek, demokrasiyi geliştirecek projeyi destekliyoruz. Ama ne HDP’den sorumluyuz, ne HDP bizden sorumludur. ‘HDP silahlı güçtür demek doğru değil." PKK’lı Murat Karayılan, 2013 yılında 21 Mart’taki nevruzda, Abdullah Öcalan’ın İmralı'dan dile getirdiği perspektif doğrultusunda Kandil Dağı’nda düzenlediği basın toplantısında ‘çözüm projesini’, kendileri ve hükümetin ne yapacaklarını anlattığını, örgüt olarak üzerlerine düşenleri kendilerinin yaptıklarını ileri sürdü.

"HEDEF YÜZDE 14-15 OLMALI"

Türkiye dışında oy verme işleminin 30 Mayıs’ta sona ereceğini buralarda oturan oy verme hakkına sahip herkesin mutlaka sandık başına gitmesi gerektiğini belirten Murat Karayılan, "HDP’nin alacağı yüzde 10.5-11 oy ile ile barajı aşamayacağını düşünüyorum. Çünkü, hile yapar, oyları geçersiz sayar veya çalarlar. Yüzde 12-13 olursa, bunu yapamazlar. HDP’nin hedeflediği oy oranı yüzde 14-15 olmalı. Türkiye’nin istikrar özgürlüğü barışından yana kesimler gerçekten sorumlu davranmalı" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler