Rus ve Çin'den gövde gösterisi

Rus ve Çin savaş gemileri Akdeniz’de ortak askeri tatbikata başladı.

 Rus ve Çin'den gövde gösterisi
- A +

 


Rusya ve Çin'in, Ukrayna krizi nedeniyle tansiyonun yükseldiği bir dönemde Akdeniz'de gerçekleştirdiği ortak tatbikat, ABD ve NATO’ya karşı bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Karadeniz’de ilk kez ortak tatbikat yapan iki ülke savaş gemileri, İstanbul ve Çanakkale
boğazlarından geçerek Akdeniz’e indi.

İki ülkeden 9 savaş gemisinin katıldığı tatbikat 21 Mayıs’a kadar devam edecek.

Ukrayna krizi nedeniyle tansiyonun yükseldiği bir dönemde gerçekleşen tatbikat, ABD ve NATO’ya karşı bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Aleksandr Fedotenkov, 'Deniz İşbirliği 2015' tatbikatında yeni tehdit ve meydan okumalara karşı işbirliğinin
geliştirilmesinin planlandığını, üçüncü ülkelerin hedeflenmediğini ifade etti.

Basına açıklamada bulunan Fedotenkov, “Rus ve Çin savaş gemileri tatbikat alanına ulaştı. Ortak tatbikat Rusya bayraklı Moskva kruvazörünün liderliğinde gerçekleşiyor. Taktik ve güvenlik açısından gerekli brifingler yapıldı” dedi.

Akdeniz’de kalıcı olmayı planlayan Rusya’nın bölgede çok sayıda savaş gemisi dönüşümlü olarak bulunuyor. Rusya’nın Akdeniz’deki varlığının güçlenmesinde Karadeniz filosu omurgayı oluştururken, Sovyet Akdeniz Gücü prototip oluyor. Rusya, Suriye krizi ile birlikte Akdeniz’deki varlığını kalıcı hale getirmeye çalışıyor.

Sovyetler Birliği’ne ait Beşinci Filo, Soğuk Savaş yıllarında Akdeniz’de görev yapmış, Amerikan Altıncı Filosu da ana düşmanlardan biri olarak değerlendirilmişti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 31 Aralık 1992’de de Beşinci Filo dağıtılmıştı. Rusya’nın 1967’de göreve başlayan Akdeniz gücünde 30-50 arasında savaş gemisi bulunuyordu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler